سیستم آبیاری باغچه

انتخاب بهترین روش سیستم آبیاری باغچه باغ گلدان
زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

انتخاب سیستم آبیاری باغچه و باغ

در مقایسه با روش های سنتی که برای سیستم آبیاری باغچه و باغ استفاده می شود، آبیاری قطره ای مزایای زیادی را به همراه دارد. سیستم آبیاری قطره ای باعث صرفه جویی در مصرف یکی از با ارزش ترین منابع کره زمین می شود. با کاهش مصرف آب، مبلغ قبض های آب خود را نیز کاهش می دهید. آبیاری قطره ای با رساندن آب دقیقاً به مکان مورد نیاز می تواند به شما در پرورش گیاهان سالم کمک کند.

اگر به دنبال خرید یکجای ملزومات سیستم آبیاری قطره ای خود هستید،

کیت آبیاری My Balcony را به شما پیشنهاد می کنیم:

مجموعه لوازم آبیاری قطره ای خانگی
اجزا مجموعه لوازم آبیاری قطره ای خانگی ایتالیایی
کیف مجموعه لوازم آبیاری قطره ای خانگی

کیت لوازم آبیاری قطره ای خانگی مای بالکنی (My Balcony)

محصول شرکت رِین (Rain) کشور ایتالیا

بی نیاز از دانش فنی و ابزارآلات

بدون نیاز به برق 

چه در مورد بهترین سیستم آبیاری برای استفاده در باغچه سبزیجات خود فکر کنید و چه بخواهید سیستمی برای آبیاری درختان، گلها یا فضای سبز خود پیدا کنید، “وبسایت زهکش” برای کمک به شما آماده است. برای یادگیری نحوه انتخاب بهترین سیستم آبیاری باغچه های کوچک یا بزرگ، ادامه مطلب را بخوانید.

  بهترین تایمرهای آبیاری 2021

انتخاب روش آبیاری

سیستم آبیاری مناسب باغ یا منزل شما علاوه بر این که باید قابل اعتماد باشد، باید بتوانید از آن به خوبی نگهداری هم نمایید. این سیستم باید زیبایی، غذای سالم و بهره وری در مصرف آب را از طریق باغچه یا باغ شما وارد زندگی تان کند.
از شما بخاطر تمایل به آبیاری گیاهان خود با کارآمدترین و موثرترین روشها، که باعث شده است این وبلاگ را بخوانید، سپاسگزاریم. رعایت چند نکته و تکنیک اساسی می تواند به شما کمک کند تا از تنظیمات آبیاری خود بیشترین بهره را ببرید.
شما باید سیستم آبیاری خود را با در نظر گرفتن وضعیت آب و هوا و شرایط رشد گیاهان در منطقه زندگی تان سازگار کنید. بهترین سیستم آبیاری باید نه تنها آب مورد نیاز گیاهان بلکه مواد مغذی لازم برای رشد گیاهانتان را در اندازه مطلوب فراهم کند.

راه حل اول استفاده از شیلنگ برای آبیاری باغچه

آبیاری با شلنگ اساسی ترین راه برای رساندن آب به گل ها و درختان و سایر گیاهان است. متأسفانه، این روش خسته کننده، وقت گیر و ناکارآمد است. این روش قدیمی، بی کیفیت و غیراخلاقی! و مذموم مستلزم آن است که در زمان های آبیاری در خانه خود باشید و مقدار مناسب آب را در زمان مناسب، که همان بهترین زمان از روز است، برای گیاهان خود تأمین کنید. آبیاری با شلنگ به صبر و حوصله و استقامت زیادی نیاز دارد. برای کشیدن شلنگ های سنگین از این طرف به آن طرف و نگه داشتن آن برای مدت طولانی به ماهیچه هایی قوی نیاز دارید تا هر روز مقدار کافی آب به گل و گیاهان خود بدهید.

هر بار که آبیاری تمام شد جمع کردن شلنگ های بعضاً بیش از 20 متر و کلنجار رفتن با آن برای حلقه شدنش، در حالی که آب باقیمانده داخل آن به همراه گل و لای چسبیده به روی آن بدن و لباس شما را منقش به ملاتی از آب و خاک می کنند، از دیگر اتفاقات اجتناب ناپذیر این روشِ دشمنِ محیط زیست است. اگر مجبور شوید که این کار را روزانه، برای مدت طولانی و به طور منظم انجام دهید بهتر متوجه منظور ما خواهید شد.
از آن گذشته اگر می خواهید برای تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات طولانی تر به مسافرت بروید، چه کسی آبیاری را انجام می دهد؟ و چقدر این فرد قابل اطمینان است؟ بازگشت به خانه و مواجهه با یک باغچه یا گلدان های پر از گل های خشک شده از تشنگی و یا در حال مرگ شیوه ای وحشتناک برای پایان دادن به یک تعطیلات عالی و به یادماندی است.

روش اول آبیاری با شلنگ

راه حل دوم استفاده از روش آبیاری بارانی

یک سیستم آبیاری بارانی می تواند از طریق آبپاش هایی که از لوله های پلاستیکی PVC مدفون و مخفی شده در خاک تشکیل شده است آب مورد نیاز را به گیاهان برساند و مساحت زیادی را پوشش دهد. آب پاش ها با اینکه آب زیادی را هدر می دهند، به راحتی چمن ها و باغچه های گل ها را آب می دهند. این ابزارها مثل شلنگ آبیاری مزاحم نیستند زیرا فقط در هنگام آبیاری ظاهر می شوند. نکته منفی در استفاده از آب پاش ها این است که مقدار زیادی از آب گرانبها را به دلیل تبخیر از دست می دهید.

همچنین اگر از آبپاش ها برای آبیاری گیاهان خود استفاده کنید علفهای هرز هم به خوبی گل های شما رشد خواهند کرد زیرا کل سطح خاک آب می گیرد. با استفاده از این روش آب محدود را به سمت علفهای هرز روانه می کنید و در نتیجه بیشتر وقت خود را صرف از بین بردن علف های هرز خواهید کرد.
در هر صورت اگر ترجیح می دهید از آب پاش استفاده کنید، بسیاری از گزینه ها در فروشگاه های آنلاین موجود هستند. همیشه سعی کنید آبپاش هایی را با بهترین کیفیت انتخاب کنید تا بعداً از هزینه های بالای نگهداری جلوگیری کنید. انتخاب صحیح می تواند یک چالش باشد. قبل از ورود به این بازار شلوغ حتماً تحقیقات خود را انجام دهید. توصیه ما محصولات کارخانه های معتبری مثل رِین (Rain) از کشور ایتالیا و هانتر (Hunter) از ایالات متحده امریکا است.

استفاده از آبپاش در آبیاری باغچه و باغ

راه حل سوم استفاده از روش آبیاری قطره ای

بهترین سیستم آبیاری برای استفاده در آبیاری باغ ها، گلها، درختان و سایر کارهای آبیاری، آبیاری قطره ای است. سیستم آبیاری قطره ای در باغ باعث صرفه جویی در مصرف آب، وقت، هزینه و انرژی می شود. یک سیستم قطره چکانی نصب شده به طور خودکار در یک ساعت خاص از روز و برای یک زمان خاص اجرا می شود. این بدان معناست که شما مجبور نیستید مدت زمان طولانی با شلنگ در آنجا بایستید. شما اصلاً مجبور نیستید در محل باشید.
سیستم های آبیاری قطره ای و پکیج کامل آبیاری قطره ای کلیه ملزومات مورد نیاز برای تنظیم آبیاری فضای سبز شما را فراهم می کند. با یک جستجوی ساده در محیط اینترنت و همچنین وبسایت Youtube روش استفاده از این سیستم را می توانید یاد بگیرید.

استفاده از قطره چکان در باغچه و باغ

راه اندازی سیستم قطره ای آبیاری باغچه

اگر به فکر خرید یک سیستم آبیاری قطره ای هستید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که طرح باغ یا باغچه خود را ترسیم کنید. فاصله تقریبی شیر آب از گل ها و درختهای باغ را و همچنین اندازه کرت های خود را در این طرح بیاورید.
با اجرای سیستم های آبیاری قطره ای می توانید آب را با استفاده از قطره چکان ها یا سایر انواع گسیلنده ها، مثل بابلرها، به پای گیاهان خود برسانید و آب کل باغ را تأمین کنید. همچنین امکان استفاده از کود نیز در این روش میسر است و می توانید آن را مستقیماً در خط اصلی انتقال آب تزریق نمایید.

چه موقع آبیاری کنیم؟

استفاده از یک تایمر آبیاری باطری خور در ابتدای مسیر آب برای عملکرد کارآمد سیستم قطره ای ضروری است. این تایمرها با برنامه ریزی آسان باعث صرفه جویی در مصرف آب می شوند. همچنین می توانید تایمر را دقیقاً مطابق با زمان مورد نظر و در بهترین زمانهای روز برای آبیاری برنامه ریزی کنید. با این کار مشکل فراموش کردن یا به تأخیر افتادن آبیاری هم حل می شود.

چند نمونه از تایمرهای پیشنهادی ما

2,950,000 تومان
2,400,000 تومان
1,500,000 تومان
1,200,000 تومان

 

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

معمولاً و طبق یک دستورالعمل کلی، لازم است که هر دو روز یکبار گیاهان خود را آبیاری کنید. اجازه دهید که آب خاک تخلیه شود اما مرطوب بماند. برنامه آبیاری شما ممکن است بسته به میزان بارندگی و نوع گیاهانی که آبیاری می کنید متفاوت باشد.
یکی دیگر از مزایای بزرگ سیستم قطره ای، توانایی بارور شدن گیاهان در هنگام کارکرد سیستم است. با استفاده از انژکتور کود می توانید این کار را انجام دهید. اصلاً نگران نباشید و آن را مستقیماً در خط لوله اصلی لوله نصب کنید. کود اضافه شده به انژکتور با عبور آب به سمت گیاهان به آرامی پخش می شود و در اختیار آنها قرار می گیرد.
به یاد داشته باشید که “هرچه زودتر نسبت به راه اندازی سیستم آبیاری خود اقدام کنید سریعتر در جلوگیری از اتلاف آب اقدام کرده اید“.

4 دیدگاه برای “سیستم آبیاری باغچه

 1. مهیار گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون مقاله ای خیلی خوبی دارید اتفاقا من چند روز پیش گیاه سانسوریام رشد نمیکرد و با سایت جوانه بان آشنا شدم خوبی این سایت این بود مشاوره آنلاین داشت و من تونستم به راحتی و بی دردسر از مشاوران جوانه بان مشاوره بگیرم. الانم چند روز بعد مشاوره اون ها حال گیاهان سانسوریام خوب شده به شما هم پیشنهاد میکنم اگه شما هم در مورد بیماری گل و گیاهتون و زمینه نگهداری آن ها پرسشی دارید به سایت جوانه بان مراجعه کنید.

  • یاشار طاهرمنش گفته:

   جناب آقای مهیار سلام وقت شما به خیر؛
   تعریف جنابعالی از مقاله وبسایت ما نظر لطف شما و باعث افتخار و دلگرمی این مجموعه است. در مورد کامنت اسپمینگی هم که اینجا انجام می دید امیدوارم که موفق باشید و براتون نتیجه بخش باشه.
   بابت ثبت نظر از شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *