نگهداری از سیستم آبیاری در زمستان

نگهداری از سیستم آبیاری در زمستان
زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
4/5 - (3 امتیاز)

کشور ما، ایران، که به چهار فصل بودن شهرت دارد، شرایطی را بوجود آورده است که امکان کشت و زرع و باغبانی در همه فصول سال در بخشهای مختلف آن امکان پذیر است. ولی مناطق وسیعی از ایران در طول فصل زمستان این امکان را ندارند و کشاورزان و باغداران ناچار به تعطیلی کار، نگهداری از سیستم آبیاری در زمستان و صبر کردن تا شروع فصول گرم هستند و به اصطلاح باید برای زمستان گذرانی سیستم آبیاری خود آماده شوند. در این مناطق، که در آنها از سیستمهای آبیاری قطره ای استفاده می شود، رعایت نکات مربوط به نگهداری و زمستان گذرانی این سیستم ها ضروری است.

اگر به دنبال خرید یکجای ملزومات سیستم آبیاری قطره ای خود هستید،

کیت آبیاری My Balcony را به شما پیشنهاد می کنیم:

مجموعه لوازم آبیاری قطره ای خانگی
اجزا مجموعه لوازم آبیاری قطره ای خانگی ایتالیایی
کیف مجموعه لوازم آبیاری قطره ای خانگی

کیت لوازم آبیاری قطره ای خانگی مای بالکنی (My Balcony)

محصول شرکت رِین (Rain) کشور ایتالیا

بی نیاز از دانش فنی و ابزارآلات

بدون نیاز به برق 

زمستان تبریز برف کولاک یخبندان

اگر شما هم مثل ما در منطقه سرد و کوهستانی با زمستان های سرد و یخبندان های طولانی مدت زندگی می کنید، با ما همراه باشید تا با انجام کارهای ضروری در فصل زمستان و صرف کمتر از 1 ساعت در زمین کشاورزی، باغ یا ویلای خود به بهترین شکل ممکن با اصول نگهداری از سیستم آبیاری در زمستان آشنا شوید.

  بهترین تایمرهای آبیاری 2021
 • شیر آب صلی خود را ببندید. شاید این کار ساده و بدیهی به نظر برسد ولی تجربه نشان داده است که در بسیاری از موارد این کار مهم فراموش می شود. اولین اقدامی که قبل از شروع یخبندان باید انجام دهید بستن شیر آب ورودی سیستم آبیاری تحت فشار شما است.

هدف کلی از آمادگی برای گذران زمستان خارج کردن آب موجود در کل سیستم است. به دلیل خاصیت ویژه آب و افزایش حجم قابل ملاحظه آن بعد از یخ زدن، تمام آب باقیمانده در سیستم باید از آن خارج شود. بعد از هر بار آبیاری و اتمام آن، آب در طول مسیر سیستم آبیاری شما باقی می ماند. پس برای اولین قدم، شیر آب خود را ببندید.

شیر آب اصلی را ببندید

بستن شیر آب

 • تایمر آبیاری خود را خاموش و از شیر آب جدا کنید. در دستورالعمل مربوط به تایمرهای آبیاری به این نکته اشاره شده است که از یخ زدگی محافظت شوند. به دلیل وجود شیر برقی داخلی در تایمر آبیاری، باقی ماندن آب درون آن و یخ زدن آن باعث انبساط شدید جداره پلاستیکی آنها شده موجب شکستگی و ترک در تایمر می شود.

از آنجایی که این ابزارها قابل تعمیر نیستند و قطعات تشکیل دهنده شان تعویض نمی شود، در صورت شکستن و ترک خوردن تایمر، ناچار باید نسبت به تهیه تایمر جدید اقدام کنید. پس بهتر است قبل از شروع یخبندان تایمر خود را از شیر آب جدا کرده آن را خشک کنید و تا شروع فصل آبیاری در محیط بسته و با دمای مناسب نگهداری کنید.

تایمر آبیاری کلیک پلاس به همراه بست و لوله آبیاری روی شیر آب تجهیزات آبیاری زهکش

جدا کردن تایمر

چند تایمر آبیاری اتوماتیک برای بررسی

3,600,000 تومان
2,950,000 تومان
2,400,000 تومان
1,500,000 تومان
1,200,000 تومان

 

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

 • فیلتر دیسکی خود را جدا کنید. فیلتر را باز کرده تمام آب داخل آن را تخلیه کنید. همچنین شروع زمستان فرصت مناسبی است برای بررسی و اطمینان از عملکرد صحیح فیلتر. صفحات آن را کنترل کنید و اگر نیاز به تعویض داشتند این کار را انجام دهید.

استفاده از فیلتر در ابتدای سیستم های آبیاری بسیار توصیه شده است. نبود یک سیستم فیلتراسیون مناسب خسارات زیادی را به همراه دارد.

فیلتر را جدا کنید

جدا کردن فیلتر

چند پیشنهاد برای خرید فیلتر

new

فیلترهای آبیاری

فیلتر آبیاری 1 اینچ

280,000 تومان
new
در انبار موجود نمی باشد

فیلترهای آبیاری

فیلتر آبیاری 3/4 اینچ

170,000 تومان
 • کاهنده فشار را از سیستم جدا کنید. اگر در سیستم آبیاری قطره ای خود از کاهنده های فشار استفاده می کنید، آنها را جدا کنید و آب درون آن را تخلیه نمایید، آن را بسته بندی کنید و تا شروع دور بعدی آبیاری در محیط بسته و دارای دمای مناسب نگهداری نمایید.

جنس این کنترل کننده های فشار معمولاً از پلاستیک است و مقاومت چندانی در برابر تغییرات شدید دمایی ندارند.

فشارشکن را جدا کنید

جدا کردن فشارشکن

 • شیرهای برقی خود را محافظت کنید. اگر برای سیستم آبیاری خود از کنترلر آبیاری و شیربرقی استفاده می کنید، حتماً باید از جعبه شیربرقی (valve box) برای محافظت از این شیرها استفاده کنید.

تخلیه آب بخش متصل به لوله های آبیاری و پوشاندن روی شیرهای برقی با عایق های حرارتی، مثلاً پشم شیشه، از موارد مهم در نگهداری از سیستم آبیاری در زمستان است.

شیرهای برقی را درون جعبه شیربرقی بپوشانید

پوشاندن شیرهای برقی

 • تانک کود خود را از سرما محافظت کنید. آب و مواد درون مخزن، داخل درپوش و قسمت اتصالات را تخلیه کرده نسبت به پوشاندن مخزن خود با عایق های مقاوم در برابر سرما اقدام کنید.

بهترین کار جدا کردن تانک و نگهداری از آن در محیطی دور از سرمای شدید است. در مواردی که حجم مخزن بزرگ است و امکان جدا کردن و انتقال سالانه وجود ندارد، از پوشش های مناسب برای جلوگیری از وارد آمدن خسارت به مخزن خود استفاده کنید.

پوشاندن مخزن کود در زمستان

پوشاندن مخزن کود

 • تمام اتصالات خود را یا جدا کنید و یا آب محبوس شده در پشت آنها را تخلیه نمایید. آب باقی مانده داخل اتصالات، حتی انواع چدنی آنها، بعد از یخ زدن باعث ترکیدن آنها می شود. قدرت انبساط آب از مواد مقاومی مثل چدن، آلومینیوم و یا پلاستیک های مسلح بیشتر است.

این اتصالات و رابط ها معمولاً در ابتدای لوله های آبیاری اصلی و فرعی قرار داده می شوند. با گسترش استفاده از مواد پلاستیکی و به کارگیری مواد اولیه خریداری شده از پتروشیمی ها، جنس این اتصالات هم پلاستیکی شده است. مقاومت این نوع اتصالات در برابر سرمازدگی بسیار پایین است.

جدا کردن اتصالات در زمستان

جدا کردن اتصالات

 • آب درون لوله آبیاری قطره ای خود را تخلیه کنید. با باز کردن کلاهک انتهایی این کار را انجام دهید. اگر از شیر تخلیه در سیستم آبیاری خود استفاده کنید، این عمل به صورت خودکار انجام خواهد شد.

شیرهای تخلیه با افت فشاری که در سیستم ایجاد می شود، به صورت اتوماتیک آب درون سیستم را تخلیه می کنند. استفاده از شیرهای تخلیه هوا مزایایی به همراه دارد که از آن جمله می توان به جلوگیری از ایجاد خلأ در لوله ها در مواقع افت فشار اشاره کرد که سبب وارد آمدن خسارت به لوله های آبرسانی در طول مسیر آبرسانی می شود.

تخلیه لوله ها در زمستان

تخلیه لوله ها

 • ابتدای خطوط انتقال آب خود را ببندید. با بستن درپوش یا کلاهک انتهایی در ابتدای مسیر آب خود از خزیدن حشرات و سایر جانورانی که برای گذران زمستان خود به دنبال سرپناهی هستند جلوگیری کنید. این عمل ساده در نگهداری سیستم آبیاری در زمستان مهم است و سیستم شما را در برابر چنین مواردی بیمه می کند.

پدیده ورود جانداران به لوله های آبیاری بسیار شایع است و هر ساله به دلیل رعایت نکردن همین نکته ساده و کم هزینه اتفاق می افتد.

بستن ورودی های در زمستان

بستن ورودی ها

 • از روان کننده ها (روغن ها) برای محافظت از واشرها استفاده کنید. واشرها در برابر تغییرات دمایی بسیار شکننده و ناکارآمد هستند و تمایل زیادی به ترک خوردن و شکستن و یا تغییر شکل دادن دارند.

این واکنش ها باعث نشتی آب و به بار آمدن خسارات فراوان می شود. این واشرها در همه تایمرها، فیلترها، انژکتور کود، تنظیم کننده فشار، سوپاپ ها، اتصالات و لوله ها و شلنگ ها وجود دارند. یک قطره روان کننده کافی است تا از بروز خسارت و هدررفت سرمایه خود جلوگیری کنید.

روغنکاری واشرها

روغنکاری واشرها

 • از کمپرسور هوا استفاده کنید. آخرین اقدام برای نگهداری از سیستم آبیاری در زمستان و محافظت از سیستم آبیاری ارزشمند شما، دمیدن هوا با استفاده از کمپرسورهای بادی است تا از خارج شدن کامل آب درون سیستم اطمینان حاصل کنید.

با صرف هزینه کم و انجام این کار از خروج کامل آب از سیستم آبیاری تحت فشار خود مطمئن شوید.

استفاده از کمپرسور باد برای نگهداری از سیستم آبیاری در زمستان

کمپرس باد

با انجام موارد ذکر شده در لیست بالا، به طور سالانه، برای گذراندن زمستان آمادگی کامل خواهید داشت. حالا می توانید با خیال راحت از فصل زیبای زمستان لذت ببرید و منتظر شروع فصل گرما باشید.

2 دیدگاه برای “نگهداری از سیستم آبیاری در زمستان

  • یاشار طاهرمنش گفته:

   جناب آقای خاکپور سلام وقت شما به خیر؛
   ممنون و متشکریم که از سایت ما بازدید کردید و این مقاله رو مطالعه فرمودید. خوشحالیم که موفق شدیم نظر مثبت جنابعالی رو جلب کنیم.
   بابت ثبت نظر سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *