نصب تایمر آبیاری

نصب تایمر آبیاری
زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

نصب تایمر آبیاری به شیر آب و استفاده از آن برای زمانبندی آبرسانی به گل ها و گیاهان شما بسیار ساده و همچنین فعالیتی لذت بخش است. برای انجام این کار نیازی به دانش فنی و یا محاسبات پیچیده ندارید. با ما همراه باشید تا در چند گام ساده با روش اصولی نصب تایمرهای آبیاری و تنظیم آنها آشنا شوید.

  بهترین تایمر آبیاری 2023

1- انتخاب تایمر

ابتدا با توجه به مساحت فضای سبز خود، تعداد مناطقی که نیاز به آبیاری دارند، منبع تأمین انرژی و سایر عوامل موثر در انتخاب نوع تایمر، نسبت به انتخاب و خرید تایمری که پاسخگوی نیازتان است اقدام کنید. برای این کار می توانید به مقاله “خرید تایمر آبیاری” مراجعه نمایید.

پیشنهاد خرید تایمر آبیاری:

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

2- نصب باطری ها قبل از نصب تایمر آبیاری

اگر از انواع تایمرهای موجود در صفحه فروشگاه زهکش برای آبیاری و تنظیم زمان آن استفاده خواهید کرد، اولین قدم قبل از نصب تایمر آبیاری قرار دادن باطری ها روی دستگاه است. با توجه به سایز باطری هایی که دستگاه از آن ها برای تأمین انرژی استفاده می کند، که این سایزها معمولاً باطری های قلمی (AA)، نیم قلمی (AAA) است و در مواردی مثل تایمرهای آمیکو آر (Amico R) و آمیکو آر2 (Amico R2) باطری های لیتیومی قابل شارژ هستند، آن ها را خریداری کرده با توجه به راهنمایی های دفترچه همراه تایمر در جای خود قرار دهید.

برای افزایش طول عمر تایمر خود و همچنین افزایش کارایی آن از باطری های مرغوب و از نوع قلیایی (Alkaline) استفاده کنید. همچنین هر دو باطری را به صورت همزمان تعویض نمایید. بیشتر تایمرهای عرضه شده در وبسایت زهکش دارای نشانگر هشدار برای رو به اتمام بودن باطری ها هستند.
دقت نمایید که قبل از نصب تایمر روی شیر آب خود باطری ها را در محفظه آن ها قرار دهید و نه بعد از نصب روی شیر. اگر این مرحله را برعکس انجام دهید شیر برقی داخلی تایمر بسته خواهد شد.

نصب باطری ها

3- باز کردن سرشلنگی

سر شلنگی های رایج در بازار که روی شیرهای آب متصل هستند معمولاً تناسبی با ورودی تایمرها ندارند. پس سر شلنگی را از روی شیر آب باز کنید. شیرهای آب بدون سرشلنگی معمولاً در سایز ¾ اینچ هستند و متناسب با ورودی تایمرها. ورودی تایمرها هم معمولاً با همین سایز طراحی شده اند. البته تایمرهای موجود در وبسایت زهکش، به ویژه تایمرهای شرکت رِین ایتالیا (Rain)، در هر دو سایز 1 اینچ و ¾ اینچ قابل استفاده هستند. به این صورت که رابطی در ورودی آن ها قرار دارد که می توانید آن را باز کنید و سایز ورودی از ¾ اینچ به 1 اینچ تبدیل شود.

باز کردن سرشلنگی

4- نصب تایمر آبیاری روی شیر آب

برای نصب تایمر آبیاری روی شیر آب بهتر است از نوار تفلون استفاده کنید. این کار از نشتی احتمالی آب جلوگیری می کند. ورودی تایمر و خروجی شیرهای آب رزوه ای هستند و می توانید با پیچاندن قسمت ورودی تایمر، آن را به راحتی به شیر آب وصل کنید.

اتصال تایمر به شیر آب

5- اتصال شلنگ به رابط

خروجی تایمر خود را با توجه به نیاز خود به لوله آبیاری قطره ای، شلنگ آبیاری، لوله های تراوا و یا لوله های دیگری که بسته به نیازتان تهیه کرده اید متصل کنید. برای این کار به یک رابط نیاز دارید تا تناسبی بین سایز خروجی تایمر و لوله شما برقرار شود. تایمرهای فروشگاه زهکش با خروجی های استاندارد ¾ اینچ طراحی شده اند. همچنین تایمر آبیاری زیرو (Zero) از یک رابط برای اتصال مستقیم به لوله آبیاری قطره ای 16 میلیمتری بهره می برد.

برای اطمینان از اتصال کامل تایمر و لوله، استفاده از بست های فلزی را فراموش نکنید. با استفاده از این بست ها نگرانی بابت جدا شدن لوله از دستگاه در اثر فشار آب یا عوامل سهوی خارجی از بین می رود.

اتصال شلنگ به رابط

6- باز کردن شیر آب

بعد از نصب تایمر می توانید شیر آب را برای همیشه باز بگذارید. به یاد داشته باشید که از این به بعد شیر برقی داخلی تعبیه شده درون دستگاه، کنترل باز و بسته شدن جریان آب را به دست خواهد داشت. پس شیر آب باید همواره باز باشد تا در زمانهایی که فرمان آبیاری اجرا می شود، آب بتواند در داخل سیستم آبیاری شما جریان یابد.

7- برنامه ریزی تایمر

با استفاده از دفترچه راهنمای تایمر آبیاری و یا فایل های تصویری آموزشی، برنامه آبیاری مد نظر خود را بر روی تایمر اعمال کنید. اصول برنامه دهی به تایمرهای آبیاری موجود در وبسایت زهکش یکسان است و فقط مقادیر زمانی شروع و پایان آبرسانی و همچنین مدت زمان آن متفاوت است که این مورد با توجه به نیاز کاربران تغییر می کند. برای نمونه می توانید به مقاله “برنامه ریزی تایمر آبیاری کلیک مراجعه فرمایید.

برنامه ریزی تایمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to the top