انواع تایمر آبیاری

انواع تایمر آبیاری
زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

با تمام شدن فصل زمستان و شروع بیدار شدن طبیعت در بیشتر مناطق ایران، نیاز به آبیاری گل ها، گیاهان، درختان و محصولات زراعی دوباره از سر گرفته می شود. با نزدیک شدن به آغاز سال نو و شروع زمان مسافرت های نوروزی و دوری چند روزه از منزل، اختلال در آبیاری گیاهان باعث صدمه دیدن آنها خواهد شد. پس باید فکری برای آبیاری گل ها و گیاهان خود حتی وقتی در سفر هستیم بکنیم. مناسبترین، به صرفه ترین، امن ترین و عاقلانه ترین کار تجهیز سیستم آبیاری به یکی از انواع تایمر آبیاری است. در این مطلب شما را با انواع تایمرهای موجود آشنا می کنیم. پس لطفاً تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. این نوشته با برداشتی از این مطلب نگاشته شده است.

تا پایان تخفیف:

 
 

باقی مانده است...

بریم ببینیم
  بهترین تایمرهای آبیاری 2021

تایمر آبیاری باطری خور

تایمر آبیاری باطری خور متداول ترین نوع تایمر آبیاری و مورد توجه اکثریت دوستداران نگهداری از گل ها و گیاهان است. قیمت آنها مناسب بوده نیازی به تأمین انرژی خود به وسیله برق ندارند. با استفاده از باطری های قلیایی (Alkaline Battery)، در اندازه های قلمی (AA) و نیم قلمی (AAA)، در دسترس ترین وسیله برای تأمین نیروی الکتریکی هستند. مهمترین حسن تایمرهای آبیاری باطری خور سادگی کار با آنها است. مصرف باطری در این تایمرها بسیار کم است به طوری که در صورت استفاده از باطری های با کیفیت تا 1 سال جوابگوی نیاز شما خواهند بود. خود این تایمرها در دو نوع کلی عرضه می شوند:

تایمر باطری خور

1- قابل نصب روی شیر آب: این تایمر آبیاری مستقیماً به شیر آب وصل می شوند، شیر برقی داخلی دارند و نیازی به تجهیزات اضافی در آنها ندارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که شیر آب را برای همیشه باز نگه دارید و زمان های مد نظر خود را برای مدت و میزان آبیاری به دستگاه بدهید. برای آشنایی با طرز کار تایمرهای آبیاری به مقاله “تایمر هوشمند آبیاری چیست؟” مراجعه کنید. مزیت دیگر این مدل ها امکان اتصال مستقیم لوله آبیاری قطره ای به آنها است. با یک رابط متناسب با لوله خود و یک بست لوله را به خروجی تایمر متصل کنید. با نصب قطره چکان ها روی لوله آب را به گلدان ها و گیاهان خود برسانید. تعداد خروجی در این تایمرها 1، 2 و یا بیشتر است. این قابلیت برای آبیاری گیاهان با نیازهای آبی متفاوت و یا مناطق پراکنده، که نیازمند آبرسانی هستند، کاربرد دارد.

2- قابل اتصال به شیر برقی: در این تایمرهای آبیاری امکان اتصال مستقیم به شیر آب را ندارید و تایمر شما در حقیقت یک کنترلر آبیاری است. با استفاده از رشته سیم هایی تایمر خود را به شیرهای برقی متناسب سولنوئید دار (Solenoid) وصل می کنید و زمانهای برنامه ریزی آبیاری را در تایمر خود وارد می کنید. از مزیت های این مدل تایمر آبیاری امکان اتصال به انواع سنسورهای باران و رطوبت سنج و همچنین امکان اتصال به سایزهای مختلف شیرهای برقی، با توجه به ابعاد منطقه آبیاری و نیاز آبی، است.

چند نمونه تایمر باطری خور

تخفیف
760,000 تومان 670,000 تومان
تخفیف
1,100,000 تومان 920,000 تومان
تخفیف
1,550,000 تومان 1,320,000 تومان
تخفیف
2,900,000 تومان 2,300,000 تومان
تخفیف
2,360,000 تومان 2,000,000 تومان
تخفیف
1,140,000 تومان 970,000 تومان
تخفیف
2,800,000 تومان 2,370,000 تومان
تخفیف
3,800,000 تومان 3,230,000 تومان

 

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

تایمر آبیاری برقی

تایمرهای آبیاری برقی سطح بالاتری از انواع تایمرها هستند و برای کار کردن به وجود جریان برق شهری نیازمند هستند. با استفاده از یک آداپتور (معمولاً 12 ولت) به برق متصل می شوند و قابلیت برنامه پذیری گسترده تری دارند. از این تایمرها با عنوان “کنترلر آبیاری” یاد می شود. با متصل کردن شیرهای برقی به این کنترلرها امکان برنامه ریزی آبیاری برای مناطق یا زون های آبیاری (Irrigation Zones) بیشتری را دارید. برای پوشش دادن نیازهای متفاوت در انواع مختلفی تولید می شوند و قابلیت اتصال به تعداد بیشتری از شیربرقی را، با توجه به تعداد مناطق آبیاری (ایستگاه های آبیاری)، دارند.

تایمر برقی

تعداد این ایستگاهها معمولاً 4، 6، 8، 16 و حتی 32 است. کنترلرها امکان گرفتن برنامه آبیاری برای هرکدام از ایستگاه ها را به صورت جداگانه دارند. همچنین قابلیت اتصال به سنسورهای باران و رطوبت خاک نیز در آنها وجود دارد. از دیگر مزایای این کنترلرها امکان اتصال پمپها به آنها می باشد. موارد استفاده از کنترلرهای آبیاری معمولاً برای مصارف خانگی نیست و در اجرای پروژه های آبیاری در سطح وسیع و یا در ساختمان های بزرگ و مجتمع های مسکونی، تجاری یا اداری کاربرد دارند.

تایمر آبیاری خورشیدی

استفاده از این تایمرها در راستای بهره گیری از انرژی های پاک رایج است. همچنین در مناطقی که آفتاب مناسب و همیشگی دارید می توانید از آنها استفاده کنید. متاسفانه در بازار داخلی به این مدل ها توجه چندانی نشده است و پیدا کردن یک تایمر خورشیدی مناسب در ایران کاری دشوار است. در هر صورت این مدل نیز مانند مدل های باطری خور بسیار کاربر پسند و ساده است و پیچیدگی آنچنانی برای برنامه ریزی ندارد.

تایمر خورشیدی

تایمر مکانیکی

این مدل تایمرهای آبیاری، همانطور که از اسمشان پیداست، به صورت مکانیکی کار می کنند و نیازی به تأمین نیروی الکتریسیته برای راه اندازی ندارند. تفاوت عمده این مدل ها با انواع دیجیتال عملکرد یک باره آنها برای آبیاری است. به این صورت که در تایمرهای دیجیتال با دادن برنامه، آبیاری به صورت خودکار انجام و سپس تکرار می شود. ولی در انواع مکانیکی هربار که نیاز به آبیاری داشته باشید باید تایمر را برای مدت مشخص تنظیم کنید. بعد از انجام آبرسانی و اتمام آن تایمر شما نیاز به تنظیم مجدد برای اجرای آبیاری دارد.

تایمر مکانیکال

تنظیم این مدل ها به این صورت است که صفحه روی آن را با توجه به زمان مورد نیاز خود می چرخانید و آبیاری بلافاصله شروع می شود. صفحه شروع به چرخیدن و برگشتن به حالت اولیه خود می کند و وقتی به سر جای اول خود برگشت آبیاری را قطع می کند. تایمرهای مکانیکی (Mechanical Timers) معمولاً تک خروجی هستند و می توانید آنها را تایمرهای نیمه اتوماتیک بنامید. زیرا در ابتدا به صورت اتوماتیک تنظیم می شوند ولی برای هر بار آبرسانی باید مجدداً تنظیم شوند.

چند توصیه در مورد استفاده از انواع تایمر آبیاری

1- آبیاری خود را به اول صبح موکول کنید. بهتر است برنامه آبیاری خود را بین ساعت 4 تا 10 صبح تنظیم کنید.
2- از آبیاری بیش از حد و ایجاد رواناب جلوگیری کنید. آبیاری زیاد به همان میزان کم آبی به گیاهان شما صدمه می زند.
3- اگر تایمر آبیاری شما قابلیت اتصال به سنسور باران را دارد از این مزیت آن استفاده کنید و یک سنسور بخرید. این سنسور ها با حسگرهای حساس به میزان بارش به تایمر یا کنترلر شما اعلام می کنند که جریان آب را قطع کند. با این کار به طور چشمگیری در مصرف آب صرفه جویی کرده اید. همچنین آبیاری بیشتر از نیاز گیاه انجام نمی دهید.

استفاده از یک تایمر آبیاری وقت شما را آزاد می کند. گیاهان شما را، با آبیاری دقیق و به موقع، سرزنده و شاداب نگه می دارد و با این کار لذت و شور زندگی برایتان به ارمغان می آورد. از همه مهمتر، یک تایمر آبیاری، دِین شما را در حفظ منابع طبیعی می پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *