توصیه های باغبانی برای تابستان

توصیه های باغبانی برای تابستان
زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
5/5 - (5 امتیاز)

با شروع فصل تابستان و گرمتر شدن خاک و هوا، رشد گیاهان در محیط های باز افزایش می یابد. هر ساله منتظر فصل تابستان هستیم تا باغچه ها و باغ های خودمان را شاداب و سرزنده ببینیم. در این مطلب قصد داریم به توصیه های باغبانی برای تابستان اشاره کنیم. با وجود شرایط ایده آل تابستانی برای رشد و نمو گیاهان و درختان، این فصل زیبا معضلاتی را نیز به دنبال دارد. گرمای بیش از حد، خشکی های طولانی مدت، حشرات، جوندگان، آفات و بیماری ها از جمله این مشکلات هستند. با رعایت این چند نکته ساده و در عین حال کاربردی از گل ها و میوه های باغ و باغچه خود لذت ببرید. این مقاله با نگاهی به این مطلب نگاشته شده است.

تابستان 1400 خورشیدی تفاوت هایی با تابستان سال قبل دارد. با کنترل بیماری کووید 19 و تزریق واکسن ویروس کرونا، شرایط در حال بازگشت به حالت عادی است. این فرصت زمان مناسبی است برای دوستداران طبیعت تا از قرنطینه و ماندن های طولانی مدت در خانه رها شده به احیای فضاهای سبز خانگی، ویلاها، باغ ها و… بپردازند.

 • نصب سیستم آبیاری قطره ای

اگر هنوز سیستم آبیاری خود را به آبیاری قطره ای اتوماتیک تبدیل نکرده اید! با نصب و راه اندازی یک سیستم آبیاری قطره ای، و استفاده از قطره چکان، خیال خود را از آبیاری بهینه گیاهان خود راحت کنید. با کنترل کل مسیر آبیاری اطمینان حاصل کنید که میزان آبیاری را بر روی کمینه مقدار لازم برای گیاهان خود در نظر گرفته اید. مقدار کمینه میزانی است که گل ها و درختان را از بی آبی حفظ می کنید و توأمان از آبیاری بیش از حد نیز جلوگیری می کنید. نصب و راه اندازی یک سیستم آبیاری قطره ای بسیار ساده و فعالیتی لذت بخش است. هزینه اولیه آن کم و بازدهی آن در میان سایر روش های آبیاری، مثل آبیاری بارانی و آبیاری سطحی، به طرز قابل توجهی چشمگیر است. با راه اندازی سیستم قطره ای آب درست و به میزان لازم در اختیار گیاه قرار می گیرد. همچنین از شر علف های هرز هم خلاص می شوید.برای اطلاعات بیشتر در مورد این روش مطلب “آبیاری قطره ای خانگی” را مطالعه کنید.

یک سیستم آبیاری قطره ای نصب کنید
 • استفاده از تایمر آبیاری

تایمرهای آبیاری مکمل سیستم های آبیاری قطره ای هستند. هدف از راه اندازی سیستم های آبیاری تحت فشار افزایش راندمان است. بدون در نظر گرفتن نظم در اجرای برنامه آبیاری راندمان کاری خود را کاهش داده ایم. با توجه به مساحت فضای سبز خود، تعداد منطقه های نیازمند آبیاری و همچنین با در نظر گرفتن تنوع آبیاری و نیاز آبی گل ها، درختان و گیاهان خود نسبت به تهیه یک تایمر آبیاری دیجیتال تک خروجی یا دو خروجی یا شیر برقی آب اقدام کنید.برای اطلاع از تفاوت ها و کاربردهای تایمرهای تک و دو خروجی مطلب “تایمر تک خروجی یا دو خروجی؟” را مطالعه کنید.با تنظیم زمان های آبیاری و اعمال بازه های متناسب با گیاهان خود شاهد رشد کمی و کیفی خیره کننده و متفاوت آنها نسبت به زمانی که از این فناوری استفاده نمی کردید خواهید شد.

یک تایمر آبیاری اتوماتیک نصب کنید

پیشنهاد خرید تایمر آبیاری:

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

 • کشت گیاهان سازگار با اقلیم

اگر به دنبال باغبانی پایدار و ایجاد فضایی زیبا برای لذت بردن از آن در محل زندگی خود هستید، از گیاهان سازگار با محیط و منطقه زندگی خود برای این منظور استفاده کنید. گیاهان هر منطقه با شرایط اقلیمی آن سازگار شده اند و به مراقبت و رسیدگی های بیش از حد نیاز ندارند. با استفاده از اینترنت و جستجو در فضای آنلاین می توانید گیاهان متناسب و بومی را پیدا کنید. همچنین با یک پیاده روی در محله خود و سر زدن به پارک ها انواع گل ها، گیاهان و درختان سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه خود را پیدا می کنید.

کشت گیاهان سازگار با اقلیم
 • استفاده از باکس های گل

استفاده از باکس یا جعبه های گل ها و گیاهان (Raised Beds) در کشورهای اروپایی و امریکایی کاملاً رایج است. چند دلیل برای جا افتادن این روش برای کشت گل ها و گیاهان وجود دارد:

 1. کاشت، کوددهی و رسیدگی به گل ها، به دلیل ارتفاع مناسب این باکس ها از زمین، لذت بخش تر و راحت تر است.
 2. به دلیل بالاتر بودن این باکس ها از سطح خاک، ریشه گیاهان از آسیب دیدن توسط جوندگان محفوظ می ماند.
 3. رشد علف های هرز به حداقل ممکن می رسد.
 4. نصب سیستم آبیاری قطره ای در آنها آسان تر و شکیل تر است.
 5. زهکشی در این باکس ها بهتر از خاک روی زمین صورت می گیرد. زهکشیِ مناسب ضامن رشد بهتر گیاهان است.
استفاده از باکس گل و گیاه
 • تقویت خاک

3 ماده غذایی مهم برای رشد بهتر گیاهان عبارتند از:

نیتروژن (N) برای رشد بهتر برگ ها و ساقه ها، فسفر (P) رشد ریشه و تولید میوه و پتاسیم (K) برای سلامتی کلی گیاه. برای بهبود کیفی و کمی گل ها، گیاهان و درختان خود از به کارگیری کودهای شیمیایی پرهیز کنید. فقط و فقط به فکر استفاده از کودهای آلی باشید. به خصوص اگر در حال کشت و پرورش صیفیجات و سبزیجات هستید. استفاده از کمپوست یکی از بهترین روش ها برای اجتناب از به کارگیری کودهای شیمیایی مضر برای محیط زیست است.

استفاده از تفاله چای، قهوه و پوست تخم مرغ از مواردی است که به خوبی نیاز غذایی و سلامت گیاهان شما را تأمین می کند. استفاده از این مواد را می توانید هر هفته در برنامه خود قرار دهید. برای این منظور این مواد را پای گیاه ریخته کمی آب روی آن بریزید. همچنین می توانید کنار ساقه گیاه را کمی گود کنید و مواد آلی را داخل آن بریزید.

خاک خود را تقویت کنید
 • در نظر گرفتن تغییرات اقلیمی

تغییرات اقلیمی و وقوع باران ها یا خشکسالی های خارج از فصل در سال های اخیر کاملاً محسوس و غیر قابل انکار بوده است. هر ساله شاهد گرم شدن زودتر از موعد هوا در انتهای زمستان، بارش های ناچیز در پاییز و جابجایی در ماههای فصل ها هستیم. با توجه به این شرایط نسبت به کاشت درختها یا درختچه های سازگار اقدام کنید. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که بیشتر اوقات سال در آن باد می وزد، مثل شهر ما تبریز، کاشت درختان مقاوم در برابر باد برای ایجاد یک بادشکن می تواند فضای سبز شما را مصون نگه دارد.

اگر محیط زندگی شما گرم است، کاشت درختانی مثل بلوط، البته اگر با شرایط اقلیمی شما سازگاری دارد، در مرطوب نگه داشتن محیط و خنک کردن آن بسیار مفید است. هدف کلی از داشتن گیاهان در درجه اول لذت بردن از آن است. راههای مختلف را برای کسب این لذت امتحان کنید.

تغییرات اقلیمی را در نظر بگیرید

استفاده از روش کم آبیاری

یکی از روش های پرورش گیاهان روش زِریسکِیپینگ (Xeriscaping) است. در این روش آبیاری گیاهان را به صفر می رسانیم. توجه داشته باشید که این مورد فقط برای گیاهان سازگار با خشکی مناسب است که تقریباً نیازی به آبیاری ندارند. برای مثال انواع ساکولِنت ها، کاکتوس ها و درختچه های بیابانی را می توان از زمره این موارد به شمار آورد. تفاوت این مدل با استفاده از گیاهان سازگار با اقلیم شما این است که در آن تأکیدی به استفاده از گیاهان بومی نیست.

گیاهانی که در اکثر مناطق خاورمیانه، استرالیا، افریقا و امریکا امکان رشد دارند برای این مدل مناسب هستند. کلمه Xeriscaping ریشه یونانی دارد و از کلمه zero (صفر) گرفته شده است و منظور میزان صفر آبیاری است. اکثر مناطق ایران خشک و نیمه خشک هستند و دسترسی محدودی به آب شیرین دارند. استفاده از این روش برای این مناطق ایده آل به نظر می رسد.

در مناطق جنوبی ایالات متحده امریکا کاشت و پرورش این گیاهان بسیار رایج است. مشخصه این مدل استفاده از ترکیب سنگهای بزرگ و دیواره های سنگی برای تزیین باغچه ها است که یک تضاد زیبا و طبیعی بصری ایجاد می کند.

از روش کم آبیاری یا آبیاری صفر استفاده کنید
 • تفکر دوستدار محیط زیست داشته باشید!

با ترکیب موارد گفته شده در بالا می توانید یک اکوسیستم سازگار با محیط زیست خلق کنید. حفاظت از آب، خاک و هوا را سرلوحه فعالیت های خود قرار دهید. با داشتن یک فضای سبز زیبا علاوه بر کسب لذت به فردی دوستدار محیط زیست تبدیل می شوید. موارد ذکر شده هزینه آنچنانی ندارند و برای طراحی و اجرای آنها به تخصص نیازی ندارید. ترکیب کمی سلیقه، ذوق و وقت کافی است.

تجربه چند ساله ما در گرفتن بازخورد از مشتریها و کاربران وبسایت زهکش نشانگر این نکته بوده است. لذتی که در پسِ فعالیت پرورش و نگهداری از گل و گیاه است هیچ مانعی را بر سر راه احداث آن باقی نمی گذارد. ایجاد یک فضای سبز زیبا نتیجه هایی بلند مدت دارد و می تواند به بهترین فعالیت شما در طول زندگی تان تبدیل شود.

تفکر دوستدار محیط زیست داشته باشید

 👇🏼 پیشنهاد بررسی 👇🏼

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آبیاری
تایمر آبیاری مناسب شما
دانلود رایگان
close-link
کلیک کنید