4 روش برتر آبیاری

4 روش برتر آبیاری
زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

با آب زندگی، زیبایی و پایداری آغاز می شود. انواع روشهای آبیاری که به طور گسترده و در همه جای کره زمین مورد استفاده قرار می گیرند، 5 روش هستند که در این مطلب به آنها پرداخته می شود. مادر طبیعت قدیمی ترین روش آبیاری، باران، را فراهم می کند. مدل این آبیاری از طوفان شدید تا باران ملایم ممکن است متفاوت باشد پس باید کنترل شود. عدم وجود بارندگی منظم در طول تاریخ همواره شرایطی را به وجود آورده که بقای محصولات کشاورزان و حتی بقای تمدن ها را تهدید کرده است. برای کنترل باران در حوزه کشاورزی امکانات و روش های زیادی وجود ندارد و نیاز به ذخیره آب و صرف هزینه های زیادی، چه در زمینه انرژی و چه مالی داریم.در این مقاله 4 روش برتر آبیاری معرفی شده است که به همه ما فرصتی برای مدیریت و بهره مندی از این کالای گرانبها، آب، را می دهد. برای مطالعه منبع اصلی این مطلب اینجا کلیک کنید.

تا پایان تخفیف:

 
 

باقی مانده است...

بریم ببینیم
  بهترین تایمرهای آبیاری 2021

آبیاری فارو یا جُوی و پُشته ای

Furrow Irrigation

از آبیاری جوی و پشته ای برای محصولات ردیفی استفاده می شود و در آن قسمت برجسته ردیف به نام پشته جایی است که محصولات کاشته می شوند. جوی یا قسمت پایین جایی است که آب در آن جریان دارد. ریشه گیاهان به طور طبیعی تا خاک مرطوب نزدیک محل جریان آب رشد می کنند. آب از یک لوله بزرگ یا یک استخر ذخیره در ابتدای ردیف ها به مزرعه منتقل می شود.

در این روش آب اغلب از یک دریاچه، حوضچه، رودخانه یا مخزن مجاور تأمین می شود. عمق جوی ها معمولاً حدود 30 سانتیمتر است. این روش آبیاری در مواردی استفاده می شود که منبع نامحدودی از آب وجود داشته باشد و زمین نسبتاً مسطح باشد. با توجه به ارزش آب، به خصوص در کشوری مثل ایران که میانگین بارندگی در آن از یک سوم جهانی هم کمتر است، این روش منسوخ و عامل مهمی در هدر رفتن منابع محسوب می شود. به این مدل “آبیاری شیاری” هم گفته می شود.

آبیاری فارو 1

آبیاری بارانی

Sprinkler Irrigation

آبیاری بارانی هم معمولاً در مزارعی استفاده می شود که منبع آب فراوان است، خاک قابلیت نگهداری آب را دارد و زمین تراز نیست. در این مدل از گسیلنده هایی که “آبپاش بارانی” نام دارند استفاده می شود. برای اجرای آبیاری بارانی نیاز به تأمین فشار کافی برای آبپاش ها دارید. نکات منفی استفاده از آبپاش ها میزان بالای تبخیر در مناطق خشک، مواقعی که هوا بسیار گرم است و یا در زمانی که باد می وزد، است. برای بدست آوردن 100٪ پوشش یکنواخت، آبپاش باید تنظیم شود زیرا قسمت های نزدیک آبپاش اغلب آب کمتری نسبت به قسمت های دورتر دریافت می کنند.

آبیاری بارانی 1

آبیاری قطره ای

Drip Irrigation

آبیاری قطره ای از هزاران سال پیش، از روزهای ابتدایی استفاده از آن در خاورمیانه و چین تا دوران مدرن که صنعت آبیاری خرد متولد شده، وجود داشته است. هدف از این روش رساندن مستقیم آب به منطقه ریشه و به حداقل رساندن تبخیر آن است. در متد یا روش آبیاری قطره ای آب از طریق لوله آبیاری قطره ای به گسیلنده هایی، که معمولاً قطره چکان های کوچکی هستند، منتقل شده به پای گیاه رسانده می شود.

استفاده از قطره چکان های پلاستیکی توسط سیمچا بلاس (Simcha Blass) در سال 1959 توسعه یافت و منجر به تأسیس یک شرکت مهم و معتبر جهانی به نام نتافیم (Netafim) شد که همچنان در صنعت تولید لوازم و تجهیزات آبیاری در بالاترین کیفیت به کار خود ادامه می دهد. لطفاً به مقاله “تاریخچه آبیاری قطره ای” برای اطلاعات بیشتر در این باره مراجعه فرمایید.
این روزها نوار قطره ای به پرکاربردترین محصول آبیاری قطره ای برای کشت محصولات ردیفی در مزارع تبدیل شده است. از آبیاری قطره ای در گلخانه های تجاری و باغ های شخصی هم استفاده می شود. بیشتر سیستم های آبیاری قطره ای از نوعی فیلتر برای جلوگیری از گرفتگی مسیر جریان قطره چکان ها استفاده می کنند.

از مزایای این روش استفاده همزمان از آب و کودهای مایع در سیستم آبیاری است. به این روش آبیاری و کوددهی، “باروری” گفته می شود. در صورت طراحی، اجرا و مدیریت صحیح، کارایی کاربرد آب در سیستم قطره ای در حد مطلوبی زیاد است. رشد علف های هرز، فرسایش خاک و هزینه های نیروی کار کمتر شده و مزارع با اشکال نامنظم به راحتی آبیاری می شوند.

برای باغبانان خانگی، آبیاری قطره ای به کاربر اجازه می دهد تا از “تایمر آبیاری” باطری خور و برنامه دقیق زمان آبیاری باغ و باغچه در روزهای آبیاری استفاده کند. این مزیت باعث می شود تا نیازی به حضور دائمی برای آبرسانی به گل ها و گیاهان نباشد.

آبیاری قطره ای 1 در 4 روش برتر آبیاری

پیشنهاد برای تایمر اتوماتیک آبیاری قطره ای

تخفیف
760,000 تومان 670,000 تومان
تخفیف
1,100,000 تومان 920,000 تومان
تخفیف
1,550,000 تومان 1,320,000 تومان
تخفیف
2,900,000 تومان 2,300,000 تومان
تخفیف
2,360,000 تومان 2,000,000 تومان
تخفیف
2,800,000 تومان 2,370,000 تومان
تخفیف
3,800,000 تومان 3,230,000 تومان

 

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

آبیاری زیر سطحی

Subsurface Irrigation

آبیاری زیرسطحی شبیه آبیاری قطره ای است. در این سیستم آب از طریق لوله هایی که در زیر سطح خاک قرار می گیرند، و با استفاده از نازل هایی که در کارخانه های تولید این لوله ها داخل آنها نصب شده اند، به گیاه می رسد. اگر خاک ماسه ای باشد، فواصلی که برای خواباندن لوله ها در نظر گرفته می شود می تواند بیشتر از حد معمول در نظر گرفته شود.

آب باید به اندازه کافی، از نظر زمانی، جریان داشته باشد تا تمام خاک به طور مساوی اشباع شود. تبخیر کمتر، علفهای هرز کمتر و تأثیر نگرفتن از شرایط آب و هوایی، سه مزیت عمده آبیاری زیر سطحی هستند. استفاده از این روش در کشور ما هم رواج پیدا کرده است. در کشورهای غربی از این مدل برای آبیاری چمن ها استفاده می شود. از معایب آن می توان به هزینه های اجرایی در فراهم آوردن بستر مورد نیاز برای اجرا اشاره کرد.

آبیاری زیر سطحی 1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *