اجزای سیستم آبیاری قطره ای

اجزای سیستم آبیاری قطره ای
زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

اجزای سیستم آبیاری قطره ای و تعداد و موارد آن سوالاتی است که بیشتر کاربران از ما در موردش می پرسند. این سوال بسیار کلی است و بستگی به عواملی مثل محل زندگی، امکانات، نوع کشت و… دارد. در این مقاله سعی می کنیم به طور کلی به معرفی اجزای یک سیستم آبیاری قطره ای با کیفیت بپردازیم. این مطلب با نگاهی به این صفحه نگاشته شده است.

اگر به دنبال خرید یکجای ملزومات سیستم آبیاری قطره ای خود هستید،

کیت کامل آبیاری My Balcony را به شما پیشنهاد می کنیم:

اجزا مجموعه لوازم آبیاری قطره ای خانگی ایتالیایی

کیت لوازم آبیاری قطره ای خانگی مای بالکنی (My Balcony)

محصول شرکت رِین (Rain) کشور ایتالیا

بی نیاز از دانش فنی و ابزارآلات

بدون نیاز به برق 

معمولاً هیچ 2 پروژه اجرا شده سیستم های آبیاری تحت فشار، در اینجا منظور قطره ای است، به یکدیگر شباهت ندارند. هر سیستم با توجه به درخواست کارفرما از یک سری لیست موارد لازم تشکیل شده است. همچنین معمولاً اهداف کاربران در به کارگیری این روش آبیاری نیز می تواند متفاوت باشد. بعضی به دنبال راحتی و اتوماسیون آبیاری خود هستند و برخی برای صرفه جویی در مصرف آب به آن نیاز دارند.

لوله آبیاری قطره ای

اولین چیزی که با مشاهده یک سیستم آبیاری قطره ای نظر شما را به خود جلب خواهد کرد لوله ها هستند. سایز استاندارد برای اجرای یک آبیاری قطره ای 16 میلیمتر است. البته با توجه به نیاز آبی و نوع کشت می توان از اندازه های بزرگتر لوله نیز در اجرای پروژه استفاده کرد.

رول لوله آبیاری قطره ای

برای طول لوله ها با توجه به فشار آبی که در اختیار دارید می توانید تصمیم گیری کنید و در این باره تصمیم بگیرید اما حداکثر طول لوله توصیه شده 60 متر است. این طول حداکثری برای اینکه میزان آبدهی یکنواختی داشته باشید توصیه شده است.

بست و اتصالات

از مهمترین اجزای سیستم آبیاری قطره ای بست ها، رابط ها و سایر اتصالات آن است. این ابزارها در هرچه ساده کردن کار و اجرای یک سیستم آبیاری به شما کمک خواهند کرد. از بست ها برای تثبیت لوله ها در محل اتصال و از اتصالات، همانطور که از اسمشان پیداست، برای متصل کردن 2 یا چند لوله به یکدیگر استفاده کنید. از رابط ها برای ایجاد ارتباط بین دو لوله و یا لوله با سایر اجزای سیستم، مانند تایمر آبیاری، استفاده می شود.

بست و اتصالات قطره ای اجزای سیستم آبیاری قطره ای

از دیگر موارد این لوازم می توان به بست های انتهایی لوله ها و پایه های نگه دارنده لوله اشاره کرد. بعضی از این ادوات ضروری و برخی بنا به سلیقه شما می توانند از سیستم آبیاری قطره ای حذف یا به آن اضافه شوند.

نوار آبیاری

بعضی از کشاورزان و باغداران به جای لوله آبیاری قطره ای از نوار آبیاری استفاده می کنند. این نوارها از یک سیستم نازل داخلی برخوردارند و نیازی به سوراخ کردن و نصب قطره چکان روی آن ها ندارید. از مزایای این ابزار می توان به هزینه کمِ اجرا، راندمان بالا، مقاومت در برابر گرفتگی، نیاز کم به فشار و امکان دفن زیر خاک اشاره کرد.

نوار آبیاری قطره ای اجزای سیستم آبیاری قطره ای

از نوارهای آبیاری برای کشت های ردیفی و مواردی که در خطوط مستقیم قابلیت پیاده سازی سیستم آبیاری قطره ای وجود دارد استفاده می شود. مزیت لوله های آبیاری قطره ای پلی اتیلین 16 میلیمتری نسبت به نوار آبیاری، امکان استفاده از آن به شکل حلقه (Loop) در پای درختان است.

قطره چکان

معروف ترین بخش از اجزای سیستم آبیاری قطره چکان ها هستند. این وسیله در ابعاد و اشکال مختلف و بنا به نیازهای متفاوت ساخته و عرضه می شود. در یک تقسیم بندی کلی قطره چکان ها به دو دسته قابل بخش هستند:

1- قطره چکان های جبران کننده فشار (.P.C یا Pressure Compensating): این قطره چکان ها در ساختار داخلی خود از یک دیافراگم سیلیکونی بهره می برند که در اثر تغییرات فشار میزان آب خارج شده را ثابت نگه می دارد. در مسافتهای طولانی سیستم آبیاری قطره ای و یا زمین های نامسطح و ناهموار استفاده از این قطره چکان توصیه شده است.

2- قطره چکان های معمولی: این قطره چکان ها نسبت به تغییرات فشار آب حساس هستند. هرجا که قطره چکان شما به منبع آب نزدیکتر باشد و یا فشار آب افزایش یابد میزان آب خارج شده از آن ها به همان میزان افزایش می یابد. در زمین های مسطح و شرایط ثابت فشاری می توان از این مدل ها استفاده کرد.

قطره چکان معمولی و pc

 فیلتر سیستم آبیاری قطره ای

فیلترها هم به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند. استفاده از فیلتر آبیاری به افزایش طول عمر سیستم آبیاری قطره ای شما کمک زیادی می کند. عواملی مانند جلبک ها و مواد سخت نامحلول در آب باعث گرفتگی و انسداد قطره چکان ها می شوند. یک فیلتر مناسب با جذب این مواد و جلوگیری از نفوذ آنها به داخل سیستم، از این گرفتگی ها جلوگیری می کند و به طرز چشم گیری از هزینه های اضافی می کاهد. از فیلترهای معمول برای یک طرح آبیاری، خانگی یا صنعتی، فیلتر دیسکی است. قیمت این مدل ها مناسب و شستشوی آنها آسان است.

فیلتر قطره ای دیسکی

تایمر آبیاری سیستم آبیاری قطره ای

استفاده از یک سیستم آبیاری قطره ای بدون آبرسانی منظم، سر وقت و به میزان کافی راندمان کار شما را به شدت کاهش خواهد داد. با نصب یک تایمر آبیاری استاندارد و با کیفیت هرگز آبیاری گل ها و گیاهان خود را فراموش نخواهید کرد و از صدمه دیدن آنها، چه با کم آبیاری و چه با آب دادن بیش از حد، جلوگیری خواهید کرد.

پیشنهاد خرید تایمر آبیاری:

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

تایمرهای آبیاری در انواع مختلف تولید و عرضه می شوند. برای آشنایی با مدل های مختلف مقاله “انواع تایمر آبیاری” را مطالعه بفرمایید. معمول ترین تایمر برای استفاده در اجزای سیستم آبیاری قطره ای تایمرهای باطری خور هستند. استفاده از این ابزار محدودیتهای زیادی را از بین می برد. محدودیتهای زمانی و همچنین نیاز به حضور در محل. همچنین برای طرح های بزرگتر با استفاده از یک کنترلر آبیاری و متصل کردن شیر برقی به آن می توانید مناطق بیشتر و گسترده تری را تحت پوشش سیستم خود درآورید.

انژکتور کود

با استفاده از یک تزریق کننده کود می توانید از مزیت مهم امکان کوددهی به گیاهان خود در داخل سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید. امکان تنظیم مقدار دقیق کود و با شروع دور آبیاری اتوماتیک شما وجود دارد. استفاده از انژکتورها بار زیادی را از دوش شما برمی دارد و رشد با کیفیت گیاهانتان را تضمین می کند. استفاده از یک تانک کوچک خانگی از آنچه درباره اش فکر می کنید ساده تر و کم هزینه تر است.

انژکتور کود اجزای سیستم آبیاری قطره ای

ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش کوددهی، بدون نیاز به پمپ و برق، استفاده از وِنتوری است:

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد امکان ارائه یک لیست واحد از اجزای سیستم آبیاری قطره ای برای همه موارد وجود ندارد. با توجه به مساحت، نوع گیاه یا نوع کشت، اقلیم منطقه، کیفیت آب، بودجه و موارد دیگر می توان ابزارهایی را به لیست بالا اضافه کرد و یا از آن کاست. از جمله می توان به سنسور باران، رطوبت سنج خاک و موارد اینچنینی اشاره کرد که نسبت مستقیم با نوع کشت و میزان حساسیت آن و همچنین میزان ارزندگی اقتصادی آن دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آبیاری
تایمر آبیاری مناسب شما
دانلود رایگان
close-link
کلیک کنید