اشتباهات رایج در آبیاری قطره ای

اشتباهات رایج در آبیاری قطره ای
زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

طراحی و اجرای یک سیستم آبیاری قطره ای، چه برای مصارف خانگی و مقیاس کوچک و چه برای به کارگیری آن در زمین ها و باغ های بزرگ و با هدف صنعتی، بسیار مقرون به صرفه و آسان است. به شرطی که اصول اولیه آن را رعایت کنیم و موارد مورد نیاز را بررسی و به دقت انتخاب کنیم. برای اجرای هر سیستم آبیاری قطره ای نیاز به بررسی چند مورد دارید که حتماً باید انجام شود تا از شکست طرح خود جلوگیری کنید. با ما همراه باشید تا با تکرار نکردن اشتباهاتی که در زیر آورده شده است از داشتن یک مجموعه کامل آبیاری قطره ای نهایت استفاده را بکنید. مطالب زیر با نگاهی به این مطلب نگاشته شده اند.

تا پایان تخفیف:

 
 

باقی مانده است...

بریم ببینیم
  اجزای سیستم آبیاری قطره ای

نصب نکردن فیلتر در ابتدای سیستم آبیاری

بیشتر افراد استفاده از فیلتر را کاری اضافی و یا عملی وسواسی قلمداد می کنند. حتی اگر از آب بسیار با کیفیتی بهره می برید، باز هم نیاز به نصب فیلتر در سیستم آبیاری قطره ای خود دارید. ذرات معلق و نامحلول در آب، رسوبات و جلبک ها گریبان سیستم شما را خواهند گرفت! قطره چکان ها، به دلیل ریز بودن خروجی شان، نسبت به گرفتگی بسیار حساس هستند. از عوامل مهم شکست طرح های آبیاری قطره ای گرفتگی قطره چکان ها است. علی رغم باور عموم هزینه خرید و نصب فیلترها بسیار کمتر از چیزی است که تصور می شود. مناسبترین نوع فیلتر برای سیستم آبیاری قطره ای، “فیلتر دیسکی” است.

فیلتر سیستم آبیاری را نصب کنید

نادیده گرفتن فشار کمتر از حد مجاز

برای استفاده بهینه از سیستم آبیاری قطره ای حتماً از یک تایمر آبیاری استفاده کنید. تایمرهای آبیاری سیستم شما را به بهترین شکل ممکن اداره می کنند. با استفاده از این ابزار از یک سو نیازی به صرف زمان و انرژی برای آبیاری ندارید و از سوی دیگر این کار را فراموش نخواهید کرد. برای اینکه یک تایمر آبیاری عمل کرده آب را به سیستم شما وارد کند باید مقدار مشخصی از فشار آب پشت آن باشد.

تایمرهای آبیاری در دفترچه راهنمای خود به کمترین و بیشترین این فشار اشاره می کنند. این میزان معمولاً عددی است بین 1 تا 5 بار (bar). تایمرهای عرضه شده در وبسایت زهکش هم از این قاعده مستثنی نیستند. در موارد خاص، مثل تایمر آبیاری اتوماتیک زیرو (Zero)، این فشار می تواند صفر هم باشد. به این معنا که از این تایمر می توانید برای استفاده در سیستم هایی که فشار آبی ندارند استفاده کنید. مثلاً وقتی که منبع آب شما یک تانکر آب است که خروجی آن فشار ناچیزی دارد.

فشار زیر حد مجاز

چند نمونه از تایمرهای آبیاری ما

950,000 تومان
تخفیف
850,000 تومان 700,000 تومان
تخفیف
1,550,000 تومان 1,350,000 تومان
تخفیف
2,900,000 تومان 2,300,000 تومان
2,100,000 تومان
تخفیف
3,800,000 تومان 3,240,000 تومان
تخفیف
2,800,000 تومان 2,380,000 تومان

 

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

نصب نکردن فشار شکن در ابتدای مسیر سیستم آبیاری

در مواردی مشکل فشار به صورت عکس عمل می کند. به این معنی که این میزان بیشتر از حد مجاز برای استفاده در سیستم آبیاری قطره ای است. در اکثر شهرهای جنوب ایران استفاده از پمپ های خانگی، به دلیل فشار پایین آب در این مناطق، رواج دارد. همچنین در زندگی های شهری و آپارتمان نشینی شاهد رشد روز افزون به کارگیری این پمپ ها در ساختمان ها هستیم.

اگر فشار ایجاد شده توسط پمپ از میزان قابل تحمل تایمر، لوله آبیاری و بست و اتصالات شما بیشتر است، برای جلوگیری از آسیب دیدن سیستم خود استفاده از یک فشار شکن را توصیه می کنیم. قیمت این ابزار ناچیز و کارایی آن بسیار زیاد است. از فشار شکن ها در مسیرهایی که دارای اختلاف ارتفاع زیادی هستند نیز استفاده می شود تا بار فشار نزدیکی های انتهای شیب را کاهش دهند.

فشارشکن سیستم آبیاری قطره ای را نصب کنید

نادیده گرفتن حجم آب سیستم

حجم آبی که در لوله های آب شهری و منازل مسکونی در جریان است چیزی معادل1000 لیتر بر ساعت است. این میزان با توجه به قطر کم لوله های خانگی کنترل شده و مناسب آبیاری قطره ای است. وقتی منبع آب به چاه و پمپ آب بزرگ یا سیستم ثقلی تغییر می کند این میزان بسیار بیشتر می شود. حجم آب بیشتر از ظرفیت سیستم علاوه بر آسیب زدن به کل سیستم شما باعث اختلال در رشد گیاهان و صدمه دیدن آنها می شود.

نادیده گرفتن حجم آب سیستم

نداشتن قطعات اضافی و یدکی

در محاسبه تعداد لوازم مورد نیاز سیستم خود خساست به خرج ندهید! معمولاً خرید لوازم سیستم آبیاری قطره ای کاری زمان بر است و نیاز به تهیه قطعات آن از فروشگاه های جدا دارید. پس بهتر است برای پیشگیری از خوابیدن سیستم، به دلیل خرابی یکی از قطعات و نداشتن جایگزین، از همان ابتدا نسبت به تهیه مواردی که ممکن است به مرور زمان نیاز به تعمیر و تعویض داشته باشند اقدام کنید. داشتن مقداری لوله اضافی، چند رابط، سه راهی و زانو و قطره چکان بیشتر از نیاز به جایی بر نمی خورد! با این کار در صورت نیاز به تعویض یک قطعه مجبور نیستید سیستم آبیاری خود را خاموش کنید و به دنبال پیدا کردن لوازم باشید.

قطعات اضافی و قطعات یدکی

در طول سالیانی که شاهد عملکرد سیستم های آبیاری قطره ای خانگی و صنعتی بوده ایم، رعایت نکردن موارد بالا از مهمترین عوامل کاهش بازدهی و یا از بین رفتن طرح ها بوده اند. با رعایت این موارد در وقت، انرژی، هزینه و مصرف آب با ارزش صرفه جویی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Whatsapp
معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم.