مزایای زیست محیطی آبیاری قطره ای

مزایای زیست محیطی آبیاری قطره ای
زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

آبیاری قطره ای مزیت های زیادی را برای باغ دار ها، کشاورزان و همه کسانی که گیاهی را پرورش می دهند دارد. اما مزایای زیست محیطی این سیستم چیست؟ در مقایسه با سایر روش های آبیاری سنتی، مزیت های استفاده از سیستم آبیاری قطره ای شامل صرفه جویی زیادی در استفاده از آب است. صرف نظر از اینکه منبع آب مصرفی شما چیست، استفاده از این سیستم هزینه های شما را به شکل ملموسی کاهش خواهد داد. علاوه بر این استفاده از آبیاری قطره ای برای گیاهان نیز مفید است.

تأمین آب به روشهای موضعی و قطره ای به معنای رسیدن آب به صورت مستقیم به ریشه ها است. آب بیشتری به منطقه مورد نظر شما می رسد، تبخیر به حداقل کاهش می یابد و رشد گیاه سریع تر صورت می گیرد. همچنین با توجه به اینکه آب از بالا روی گیاه نمی ریزد، سیستم آبیاری قطره ای می تواند به کاهش شیوع بیماری ها و مشکلات برگ ها، که در زمان آبیاری ،مثلاً بارانی، به وجود می آیند، کمک کند و از آنجاییکه قطره چکان ها گیاهان را به صورت منفرد هدف قرار می دهند، از رشد علف های هرز نیز جلوگیری می شود.

این سیستم آبیاری، که به سادگی قابل هوشمند سازی هم هست، می تواند به محیط زیست نیز کمک کند. با استفاده از یک تایمر آبیاری یا شیر برقی آب می توانید یک سیستم آبیاری قطره ای هوشمند و اتوماتیک داشده باشید.

پیشنهاد خرید تایمر آبیاری:

تخفیف!
قیمت اصلی 5,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 4,900,000 تومان است.
تخفیف!
قیمت اصلی 2,600,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,400,000 تومان است.
تخفیف!
قیمت اصلی 7,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 6,800,000 تومان است.

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

با ما همراه باشید تا فهرستی از مزایای زیست محیطی سیستم آبیاری قطره ای را بررسی کنیم. مطالب زیر با نگاهی به این مطلب گردآوری شده اند.

صرفه جویی در مصرف آب

صرفه جویی در مصرف آب بی شک مزیت اصلی آبیاری قطره ای است. با نصب صحیح، یک سیستم آبیاری قطره ای می تواند تا 80% صرفه جویی آبی را در مقایسه با سایر روش های آبیاری ایجاد کند. این ویژگیِ سازگار با محیط زیست در آبیاری قطره ای با شدت گرفتن گرمایش جهانی اهمیت بیشتری پیدا می کند. هر ساله شاهد خشکسالی های طولانی مدت در بعضی از مناطق کره زمین هستیم. سیستم های آبی کم مصرف می توانند ضامن بقای کشاورزی و باغداری باشند. همچنین با قطع مصرف بی رویه و با راندمان پایین آب در بخش کشاورزی و زراعت، می توانیم از این منبع در موارد دیگری، مثل مصارف خانگی و موارد مهم دیگر، استفاده کنیم.

صرفه جویی در مصرف آب

صرفه جویی در مصرف کود

درست مانند آب، سیستم آبیاری قطره ای می تواند در مصرف کودها نیز صرفه جویی کند. با نصب یک انژکتور (تزریق کننده کود) در ابتدای سیستم خود می توانید در زمان آبیاری نسبت به تزریق کود به گیاهان اقدام کنید. این ویژگی در باروری و رشد بهینه گیاه تأثیر به سزایی دارد. علت این امر توانایی در تنظیم دقیق میزان و زمان کوددهی است. همچنین سیستم آبیاری قطره ای باعث کاهش ضایعات کودی می شود. کاهش ضایعات همواره برای محیط زیست مفید است.

صرفه جویی در مصرف کود

صرفه جویی در مصرف انرژی

از آنجاییکه یک سیستم آبیاری قطره ای برای استفاده در فشار پایین طراحی می شود، پمپ ها برای راه اندازی آن به انرژی کمتری نسبت به سایر روشهای آبیاری تحت فشار نیاز دارند. همین امر باعث کاهش مصرف میزان نفت، گازوئیل، گاز و یا سایر سوخت های مورد نیاز برای تأمین انرژی می شود. کاهش مصرف انرژی باعث کاهش مصرف منابع مالی می شود. همچنین با کاهش تولید دی اکسید کربن، که از عوامل اصلی گرم شدن کره زمین است، به محافظت از محیط زیست کمک می کنیم. کاهش استفاده از سوخت ها باعث کمتر شدن سایر آلاینده های زیست محیطی حاصل از سوختن آنها نیز می شود.

صرفه جویی در مصرف انرژی

رشد با کیفیت تر گیاهان

در مقایسه با سایر روش های آبیاری، سیستم آبیاری قطره ای محصول بیشتری را به ازای هر قطره آب تولید می کند. طبق یک مطالعه انجام شده در دانشگاه (MIT)، آبیاری قطره ای راندمانی برابر 90% دارد. این عدد برای آبیاری سطحی 60% و برای آبیاری بارانی 75% است. علاوه بر این، آبیاری قطره ای می تواند گیاهان بهتر و با کیفیت تری تولید کند. طبق اعلام نتایج موسسه نشنال جئوگرافیک (Natioanl Geographic) این میزان عددی بین 20 تا 90 درصد است.مساحت زمین های قابل کشت محدود است و با گسترش شهرنشینی کاهش می یابد. جمعیت رو به افزایش است و نیاز غذایی متناسب با آن در حال افزایش. آبیاری کارآمد و سالم از طریق سیستم هایی مثل آبیاری قطره ای می تواند به تأمین منابع غذایی کافی برای همه ما در آینده کمک کند.

رشد با کیفیت تر گیاهان

 👇🏼 پیشنهاد بررسی 👇🏼

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button