آبیاری قطره ای درختان

آبیاری قطره ای درختان میوه
زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
4/5 - (3 امتیاز)

استفاده از یک سیستم آبیاری قطره ای درختان کاری عاقلانه و دور اندیشانه است. درختان میوه به آب زیادی نیاز دارند. به ویژه میوه آنها که ساختار اصلی آن را آب تشکیل می دهد. به جای استفاده از روش منسوخ آبیاری سطحی که کاملاً مغایر با استفاده بهینه از منابع آبی است، یا به کارگیری آبیاری بارانی و استفاده از آبپاش ها و یا حتی استفاده از شلنگ تَراوا (soaker hose)، می توانید از یک سیستم جمع و جور قطره ای با هزینه معقول و حداکثر بازدهی استفاده کنید.

در آبیاری قطره ای قطره چکان ها در فواصل مشخص قرار می گیرند و آب را به جای اینکه صرف رشد علف های هرز کنید به میزان کافی به لایه های خاک می رسانید تا شاهد رشد پربارتر درختان میوه خود باشید. برای محاسبه و اجرای یک سیستم آبیاری قطره ای، فاصله منبع آب از درختان، فاصله درختان از یکدیگر، نیاز آبی سالانه درختان، شرایط آب و هوایی و کیفیت خاک از عوامل تأثیرگزار هستند. در این مطلب سعی شده است در مورد امکان استفاده از آبیاری قطره ای درختان پسته، بادام و انگور اطلاعات مختصری ارائه شود.

تعداد قطره چکان ها

ساده ترین نوع اجرای یک سیستم آبیاری قطره ای درختان میوه استفاده از یک لوله 16 میلیمتری پلی اتیلن است. در این روش لوله به منبع آب شما متصل می شود و با توجه به نیاز آبی که محاسبه شده است، تعداد قطره چکان ها با در نظر گرفتن دِبی خروجی آنها تعیین می شود. در صورتی که 1 قطره چکان بتواند این نیاز آبی را برای درخت میوه تأمین کند، لوله به صورت خطی و مستقیم در کنار درخت خوابانده می شود.

اگر بیشتر از 1 قطره چکان برای هر درخت لازم داشته باشید، روال کار به این صورت است که باید لوله آبیاری خود را به شکل یک یا چند حلقه دور درخت قرار دهید و اصطلاحاً یک اصطلاحاً به صورت لوپ (loop) دور درخت تشکیل داده قطره چکان ها را روی حلقه ها نصب کنید.

لوپ لوله آبیاری قطره ای برای درختان میوه
لوپ لوله آبیاری قطره ای برای بوته ها

پیشنهاد خرید قطره چکان:

آبیاری قطره ای درختان کهنسال

سوالی که همواره از ما پرسیده می شود این است که:

آیا امکان تغییر سیستم آبیاری برای درختان کهنسال از روش سطحی به قطره ای وجود دارد؟

برای آبیاری درختان بزرگ و چند ساله لازم است که آب به لایه های عمیقی از خاک نفوذ کند. ریشه این درختان معمولاً به اندازه ارتفاعشان، یعنی از سطح خاک تا بالاترین قسمت آنها، در زیر خاک نفوذ می کنند. همچنین هر درخت تقریباً به اندازه مساحت سایه انداز خود ریشه هایش را در زیر زمین و به صورت افقی می گستراند.

متاسفانه بررسی جامعی در مورد اینکه آیا این روش برای درختان کهنسال مناسب است یا نه ارائه نشده است. توصیه ما هم این است که درختان را از زمانی که نهال هستند به سیستم آبیاری قطره ای مجهز کنید تا مشکلی برای تأمین آب آنها در این روش بوجود نیاید.

استفاده از این کار در کشورهای دارای فناوری پیشرفته کشاورزی و باغداری، مثل ایالات متحده امریکا، رو به افزایش است ولی همانطور که اشاره شد اطلاعات دقیقی از چگونگی عملکرد و اجرای آن در دسترس ما نیست.

آبیاری قطره ای درخت پسته

پسته جزو درختانی است که کمترین نیاز آبی را دارد. اما این مقدار کم آب باید به طور متوالی و در بازه های زمانی مشخص به درخت رسانده شود. از آنجایی که این درخت در خاکهای سبک، که قدرت نگهداری آب در آنها کم است، رشد می کند، توالی و زمان مشخص آبیاری درخت پسته بسیار مهم است.

بیشتر پسته ایران در مناطق خشک و گرم کشور کشت می شوند و با در نظر داشتن اینکه منابع آبی زیرزمینی در این مناطق در اثر برداشت بی رویه دچار بحران شده است، لزوم اهمیت استفاده از یک سیستم آبیاری قطره ای را در باغات پسته دو چندان می کند. وجود طرح های موفق آبیاری قطره ای در باغ های استان کرمان نشان دهنده امکان استفاده از این تکنولوژی برای این محصول است.

برای آبیاری منظم درخت پسته استفاده از یک تایمر آبیاری یا کنترلر آبیاری به همراه شیر برقی توصیه می شود.

پیشنهاد خرید تایمر آبیاری:

آبیاری قطره ای درخت انگور

درخت انگور یا “تاک” از درختان مهم و انگور از محصولات پرطرفدار کشور است. آبیاری درخت انگور باید به طور دقیق محاسبه و اجرا شود. با توجه به اینکه درخت در کدام مرحله از رشد خود قرار دارد میزان آبیاری و دفعات آن متفاوت است. در فصل تابستان و گرمای شدید حتی ممکن است لازم باشد در هر روز 2 بار به باغ انگور خود آب دهید.

بهترین روش برای آبیاری این میوه استفاده از یک سیستم آبیاری قطره ای است. توجه داشته باشید که با استفاده از یک تایمر آبیاری ساده و لوله های آبیاری قطره ای، می توانید میزان آب مورد نیاز این درخت را به طور دقیق و در زمان مشخص شده تأمین نمایید.

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

آبیاری قطره ای درخت بادام

بادام در اکثر مناطق ایران قابل کشت است. درخت بادام به آب زیادی نیاز دارد. بنابر این مرسوم است که لوله های آبیاری قطره ای را به شکل حلقه دور هر درخت قرار می دهند و بیش از 1 قطره چکان برای هر درخت تعبیه می کنند. میزان آبیاری درخت بادام در فصل پاییز کاهش می یابد و لازم نیست مثل 6 ماه اول سال به آن آب بدهید.

این درخت هم مانند سایر درختان بارده به آبیاری منظم نیاز دارد. استفاده از تایمر آبیاری اتوماتیک کار شما را برای انجام به موقع این کار بسیار راحت می کند.

مزایای آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای روشی از آبیاری است که در آن آب با فشار کم بوسیله روزنه ها یا قطره چکان هایی پای گیاه ریخته می شود. این آب از طریق سیستم آبیاری، که طراحی و اجرا شده، خارج می شود و به نازل ها (روزنه ها یا قطره چکان ها) می رسد. بعضاً از این روش با عنوان آبیاری موضعی نیز یاد می شود. برای آشنایی با مزایای این روش مطالعه مطلب “آبیاری قطره ای؛ مزایا و معایب” را توصیه می کنیم.
همچنین برای آشنایی با اجزای مختلف یک مجموعه آبیاری قطره ای مطالعه مطلب “اجزای سیستم آبیاری قطره ای” را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

back to the top