5 توصیه برای باغچه شما در بهار

5 توصیه برای باغچه شما در بهار
زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

اگر شما هم مثل ما با نو شدن سال و شروع فصل شکوفایی گل ها و درختان باغچه خود را سر و سامان می دهید و دستی به سر و گوش آن می کشید، چند توصیه برایتان داریم. قبل از اینکه بخواهید گل یا درختی در باغچه بکارید چند کار اساسی و لازم را باید انجام دهید. با ما همراه باشید تا در این مطلب کوتاه این نکات را با هم مرور کنیم. موارد اشاره شده در این مقاله با برداشتی از این مطلب نگاشته شده اند.

  بهترین تایمر آبیاری 2024

1- تمیز کردن باغچه

قبل از هر کاری از شر باقیمانده زمستان سال قبل در باغچه خود خلاص شوید. تمام اضافات و زوائد را از سطح خاک جمع کنید و دور بریزید. این کار شامل جمع آوری برگهای خشک و پوسیده، برف به جامانده از سرمای زمستان، علفهای هرز و خشک و تمامی اضافات دیگر است. باور عموم بر این پایه استوار است که این مواد به عنوان غذای گیاهان مفید و ضروری هستند. شما به هیچ یک از اینها احتیاجی ندارید و این باور غلطی است.

با نو شدن سال و رو به گرمی رفتن هوا باغچه خود را نوسازی کنید و خیال خودتان را از هر آنچه که از سال قبل روی آن باقی مانده است راحت کنید. البته به جز گیاهان قدیمی که قبلاً کاشته اید. مطمئن شوید که در کندن و دور رویختن علفهای هرز، ریشه آنها در خاک باقی نماند تا دوباره رشد نکنند و گسترش نیابند. همچنین اگر ابزار باغبانی دارید، که توصیه می کنیم حتماً داشته باشید، زمان مناسبی برای تمیز کردن دوباره و تیز کردن آنها است.

تمیز کردن باغچه

2- احیا کردن خاک باغچه

با توجه به اینکه بارندگی در بیشتر مناطق کشور ما کم و محدود است و در زمستان شاهد بارش های زیاد نیستیم و از طرفی خاک باغچه را آبیاری نمی کنیم، در طول زمستان خاک رطوبت خود را از دست می دهد. توصیه می شود در زمستان خاک را در چند نوبت آبیاری کنید تا از یخ زدن ریشه ها و تخریب بافت آن جلوگیری شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله “آبیاری درختان در زمستان” را مطالعه بفرمایید.

در ابتدای فصل بهار و قبل از کاشت گیاهان جدید رطوبت خاک را تأمین کنید و مقداری مواد اورگانیک مانند کمپوست به آن اضافه کنید. همچنین برای تقویت خاک از کودهای آلی و در صورت نیاز شیمیایی استفاده کنید. این کار باعث بهبود رشد گیاهان شما خواهد شد.

احیا کردن خاک باغچه

3- هرس گیاهان قدیمی

گیاهان و درختان چند ساله که زمستان را به سلامت پشت سر گذاشته اند نیاز به اصلاح و “هَرَس” دارند. هرس باعث رشد بهتر و پربارتر آنها در بهار می شود. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که ممکن است در ابتدای بهار و بعد از به ظاهر گرم شدن هوا شاهد سرمای ناگهانی چند روزه باشید، مثل شهر ما تبریز، صبر کنید تا سرمای احتمالی بهار را از سر بگذرانید و بعد از آن هرس کنید. در مورد گیاهانی که شکوفه می دهند باید صبر کنید تا به شکوفه بنشینند و بعد از آن هرس کنید تا از قطع شکوفه ها جلوگیری کرده باشید. درختان و گیاهان تابستانی را هم باید در همان ابتدای فصل بهار هرس کنید.

هرس گیاهان قدیمی

پیشنهاد خرید پکیج آبیاری:

4- افزودن مالچ به باغچه

در کنار کود و مواد غذایی طبیعی و اورگانیک افزودن مالچ به خاک را فراموش نکنید. در کشور ما این نکته در باغداری و نگهداری از گل و گیاه در حیاط ها و باغچه ها نادیده گرفته می شود. از راهکارهای موثر برای جلوگیری از رشد علف های هرز همین مالچ پاشی است. همچنین جلوگیری از تلفات آب و حفظ رطوبت خاک نیز از دیگر مزایای آن محسوب می شود. متعادل نگه داشتن دمای خاک یکی دیگر از فواید مالچ است. اگر از امسال قصد دارید که از این روش در باغچه خود استفاده کنید فراموش نکنید که دور گیاه خود را با مالچ نپوشانید. این کار باعث پوسیده شدن ریشه آن می شود. یک شعاع چند سانتی متری اطراف ساقه را خالی نگه دارید و بقیه سطح خاک را با مالچ بپوشانید.

افزودن مالچ به باغچه

5- کاشتن گل های جدید

بعد از انجام مقدمات نوبت به کاشت گل ها، گیاهان و در صورت امکان درختان جدید است. اینکه از چه نوع و چه تعداد گل و گیاه استفاده کنید کاملاً بستگی به اقلیم محل زندگی شما و امکانات و فضای باغچه تان دارد. بهتر است از گیاهان چند ساله برای تزئین باغچه خود استفاده کنید تا هر سال مجبور به تعویض و جایگزینی آنها نباشید. این نوع گل ها و گیاهان معمولاً 2 تا 3 سال شما را از هزینه های اضافی هر ساله و صرف وقت بی نیاز می کنند. از رایج ترین گل های چند ساله می توان به “گل رز” اشاره کرد که به خاطر تنوع در رنگ و زیبایی و سازگاری با شرایط آب و هوایی اکثر مناطق ایران از پرطرفدارترین گل های انتخابی برای باغچه در فصل بهار هستند.

کاشتن گل های جدید

امسال هم مثل پارسال به خاطر شیوع بیماری کووید-19 سفرهای نوروزی به کمترین میزان خود رسیده است. دید و بازدیدها بسیار محدود و در مقایسه با سال های قبل ناچیز است. بهترین کار و فعالیت در این روزها رسیدگی به سر و وضع باغچه ها و گل ها و گیاهان آپارتمانی است. توصیه می کنیم از یک سیستم آبیاری اتوماتیک قطره ای و خرید یک تایمر آبیاری و یا کنترلر آبیاری به همراه شیر برقی آب برای آبیاری گیاهان خود استفاده کنید.

پیشنهاد خرید تایمر آبیاری:

تخفیف!
قیمت اصلی 7,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 6,800,000 تومان است.
تخفیف!
قیمت اصلی 5,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 4,900,000 تومان است.
تخفیف!
قیمت اصلی 2,600,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,400,000 تومان است.

 

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

 👇🏼 پیشنهاد بررسی 👇🏼

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آبیاری
تایمر آبیاری مناسب شما
دانلود رایگان
close-link
کلیک کنید