آبیاری گیاهان در مسافرت

آبیاری گیاهان در مسافرت
زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

از دغدغه های هر ساله مسافران، آبیاری گیاهان در مسافرت و نگرانی از بی آب ماندن باغ و باغچه ها است. در این مقاله قصد داریم یک بار برای همیشه مشکل آبیاری گل ها و گلدان ها را حتی وقتی در مسافرت هستیم، چه در تعطیلات عید و چه در تابستان و سایر روزهایی که عازم سفرهای چندین روزه می شویم، حل کنیم.

با ما همراه باشید تا با انجام چند کار ساده و در عین حال مدرن، شیک و امروزی، هم خیال خودمان را از بابت نگرانی از بی آب ماندن گیاهانمان راحت کنیم، هم از زحمت دادن به این و آن برای آب دادن به گل ها جلوگیری کنیم و هم با صرف هزینه ای اندک مصرف آب، انرژی و اتلاف زمان را به حداقل ممکن برسانیم.

شروع بهار 1400 و آبیاری گیاهان در مسافرت

خرید و نصب تایمر آبیاری

اگر هنوز سیستم آبیاری اتوماتیک قطره ای خود را راه اندازی نکرده اید اولین کاری که باید انجام دهید خرید یک تایمر آبیاری و یا کنترلر آبیاری به همراه شیر برقی آب است. تایمری که با باطری کار می کند. بسته به نیاز خود و با توجه به تعداد مناطقی که نیاز به آبیاری دارند باید نسبت به خرید این دستگاه اقدام کنید. این کار بهترین روش برای رفع نگرانی آبیاری گیاهان در مسافرت است.

اگر فقط به یک مدل آبیاری با میزان و زمان ثابت و مشخص نیاز دارید می توانید از تایمرهای تک خروجی بهره بگیرید. اگر امکان آبیاری با یک لوله میسر نیست، مثلاً هم نیاز به آبیاری باغچه حیاط دارید و هم گلهای پاسیو، باید یک تایمر دو خروجی داشته باشید. همچین اگر میزان آبیاری و زمان آن نیز متفاوت باشد باز هم با یک تایمر تک خروجی قادر به برنامه ریزی برای 2 مدل آبیاری نخواهید بود. مثلاً وقتی که نیاز دارید گل ها هر 2 روز یک بار و درختان هر 3 روز یک بار آبیاری بشوند.

پیشنهاد خرید تایمر آبیاری:

تخفیف!
قیمت اصلی 7,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 6,800,000 تومان است.
تخفیف!
قیمت اصلی 5,200,000 تومان بود.قیمت فعلی 4,900,000 تومان است.
تخفیف!
قیمت اصلی 2,600,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,400,000 تومان است.

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

لوله آبیاری، بست و اتصالات، قطره چکان

با محاسبه طول مورد نیاز برای نصب لوله آبیاری نسبت به خرید لوله آبیاری پلی اتیلن نرم 16 میلی متری اقدام کنید. در خرید لوله، کیفیت مناسب و استاندارد بودن آن را در نظر داشته باشید. برای آشنایی کلی با لوله های با کیفیت مطلب “لوله آبیاری قطره ای را مطالعه بفرمایید.

بعد از انتخاب برند مورد نظرتان و محاسبه طول آن، برای اتصال لوله به تایمر آبیاری و رساندن آب به پای گیاهان نیاز به بست، رابط لوله، زانویی، بست انتهایی، پایه نگه دارنده لوله، لوله ماکارونی و قطره چکان دارید. برای مشخص شدن تعداد بست و اتصالات نیز با توجه به فضای سبز خود و سایر عوامل محیطی باید محاسباتی را انجام بدهید.

در محاسبه تعداد لوازم آبیاری مورد نیازتان کمی دست بالا را بگیرید تا در حین نصب و یا بعد از آن و در صورت نیاز به لوازم یدکی و مواردی که نیاز به تعمیر و تعویض قطعات دارید با مشکل مواجه نشوید.

برای آشنایی بیشتر و بهتر با لوازم مورد نیاز برای اجرای یک سیستم آبیاری قطره ای مقاله “اجزای سیستم آبیاری قطره ای” را مطالعه بفرمایید.

لوله آبیاری، بست و اتصالات، قطره چکان آبیاری گیاهان در مسافرت

پیشنهاد خرید پکیج آبیاری:

چک کردن فیلتر قبل از مسافرت

توصیه می کنیم حتماً در سیستم آبیاری خود از یک فیلتر آبیاری استفاده کنید. قبل از اینکه به مسافرت بروید فیلتر را بررسی کنید. آن را باز کنید و بشویید. کل سیستم آبیاری قطره ای در اثر درست کار نکردن فیلتر کارایی خود را از دست خواهد داد. اگر به دلیل نداشتن فیلتر و یا عملکرد نامناسب آن قطره چکان ها دچار گرفتگی شده باشند عملاً کار کردن و کار نکردن سیستم آبیاری شما در نبودتان فرقی نخواهد داشت و گیاهان دچار صدمه خواهند شد. این مورد را جدی بگیرید حتی اگر در منطقه ای هستید که از آب با کیفیتی بهره می برید.

پیشنهاد خرید فیلتر آبیاری:

چک کردن انژکتور کود قبل از مسافرت

اگر برای سیستم آبیاری خود از تزریق کننده کود استفاده می کنید، میزان کود و صحت عملکرد انژکتور را بررسی کنید. فصل بهار آغاز رشد گل ها، گیاهان و درختان است و زمان مناسبی برای اضافه کردن کود به برنامه آبرسانی آنها است. اگر انژکتور کود ندارید می توانید از کود حیوانی یا شیمیایی جامد استفاده کنید. به این صورت که کود را در نزدیکی قطره چکان ها بریزید. با هربار آبیاری مقدار کمی از کود به ریشه گیاه خواهد رسید.

چک کردن بست ها و اتصالات

بستی را که از آن برای اتصال لوله به تایمر استفاده کرده اید بررسی کنید. اگر در غیاب شما لوله از تایمر جدا شود، مثلاً در اثر تغییر ناگهانی فشار آب یا عوامل دیگر، زحمت شما برای جلوگیری از بی آب ماندن گل ها هدر خواهد شد. این بررسی را در مورد بقیه جاهایی که از رابط ها و زانویی ها استفاده کرده اید انجام دهید. همچنین اگر در ورودی و خروجی تایمر خود از نوار تفلون استفاده نکرده اید حتماً این کار را بکنید. این کار بهترین روش برای جلوگیری از نشت آب در اتصالات است.

چک کردن قطره چکان ها

با باز کردن آب عملکرد قطره چکان های خود را بررسی کنید. به دلیل ریز بودن منافذ قطره چکان ها امکان گرفتگی در این ابزارها امری شایع و اجتناب ناپذیر است. در انتخاب و خرید قطره چکان از برندهای مطرح و معتبر و نمونه های اصلی، مثل نتافیم (Netafim) استفاده کنید. آخرین نقطه یک سیستم آبیاری قطره ای نازل ها هستند. کارکرد صحیح این نازل ها (در اینجا قطره چکان ها) نشان دهنده عملکرد درست سیستم است.

اطمینان از باز بودن شیر آب قبل از مسافرت

آخرین کاری که برای بررسی سیستم آبیاری خود قبل از ترک منزل و رفتن به مسافرت باید انجام دهید اطمینان از باز بودن شیر آب است. شاید چک کردن این کار به نظر غیر ضروری بیاید ولی تجربه نشان داده است که امکان بسته بودن شیر آب به طور سهوی زیاد اتفاق می افتد. پس حتماً این مورد را برسی کنید و از باز بودن کامل شیر آب  متصل به تایمر آبیاری خود و در نتیجه انجام صحیح آبیاری گیاهان در مسافرت مطمئن شوید.

نوروز پیشاپیش مبارک آبیاری گیاهان در مسافرت

نوروز امسال (1400) هم مثل نوروز سال پیش درگیر بیماری موسوم به کرونا هستیم. توصیه می شود تا حد امکان از منزل خارج نشویم چه برسد به اینکه مسافرت برویم. ما هم درخواست می کنیم نکات لازم را برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری واگیردار رعایت کنید و سال نو را با ماندن در منزل شروع کنید. ولی اگر با رعایت توصیه ها می توانید سفر کنید و از آب و هوای بهاری بهره ببرید، موارد اشاره شده در بالا می تواند خیالتان را از بابت انجام شدن آبیاری گیاهان در مسافرت و بی آب نماندن گلدان ها و درختان شما را راحت کند.

سال نو مبارک پیشاپیش

سال نو پیشاپیش مبارک…

 👇🏼 پیشنهاد بررسی 👇🏼

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آبیاری
تایمر آبیاری مناسب شما
دانلود رایگان
close-link
کلیک کنید