آبیاری باغچه خانگی

انتخاب بهترین روش سیستم آبیاری باغچه باغ گلدان
زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
5/5 - (2 امتیاز)

انتخاب سیستم آبیاری باغچه و باغ

در مقایسه با روش های سنتی که برای سیستم آبیاری باغچه و باغ استفاده می شود، آبیاری قطره ای مزایای زیادی را به همراه دارد. سیستم آبیاری قطره ای باعث صرفه جویی در مصرف یکی از با ارزش ترین منابع کره زمین می شود. با کاهش مصرف آب، مبلغ قبض های آب خود را نیز کاهش می دهید.

آبیاری قطره ای با رساندن آب دقیقاً به مکان مورد نیاز می تواند به شما در پرورش گیاهان سالم کمک کند.

چه در مورد بهترین سیستم آبیاری برای استفاده در باغچه سبزیجات خود فکر کنید و چه بخواهید سیستمی برای آبیاری درختان، گلها یا فضای سبز خود پیدا کنید، “وبسایت زهکش” برای کمک به شما آماده است. برای یادگیری نحوه انتخاب بهترین سیستم آبیاری باغچه های کوچک یا بزرگ، ادامه مطلب را بخوانید.

  بهترین تایمر آبیاری 2024

انتخاب روش آبیاری باغچه

سیستم آبیاری مناسب باغچه منزل یا باغ شما علاوه بر این که باید قابل اعتماد باشد، باید بتوانید از آن به خوبی نگهداری هم نمایید. این سیستم باید زیبایی، غذای سالم و بهره وری در مصرف آب را از طریق باغچه یا باغ شما وارد زندگی تان کند.
از شما بخاطر تمایل به آبیاری گیاهان خود با کارآمدترین و موثرترین روشها، که باعث شده است این وبلاگ را بخوانید، سپاسگزاریم. رعایت چند نکته و تکنیک اساسی می تواند به شما کمک کند تا از تنظیمات آبیاری خود بیشترین بهره را ببرید.
شما باید سیستم آبیاری خود را با در نظر گرفتن وضعیت آب و هوا و شرایط رشد گیاهان در منطقه زندگی تان سازگار کنید.

بهترین سیستم آبیاری باغچه باید نه تنها آب مورد نیاز گیاهان بلکه مواد مغذی لازم برای رشد گیاهانتان را در اندازه مطلوب فراهم کند.

راه حل اول شلنگ برای آبیاری باغچه

آبیاری با شلنگ اساسی ترین راه برای رساندن آب به گل ها و درختان و سایر گیاهان است. متأسفانه، اجرای این روش با استتفاده از شلنگ های معمولی و سنتی خسته کننده، وقت گیر و ناکارآمد است. آبیاری باغچه با این شلنگ های قدیمی و بی کیفیت به صبر، حوصله و استقامت زیادی نیاز دارد.

برای کشیدن شلنگ های سنگین از این طرف به آن طرف و نگه داشتن آن برای مدت طولانی به ماهیچه هایی قوی نیاز دارید تا هر روز مقدار کافی آب به گل و گیاهان خود بدهید.

هر بار که آبیاری باغچه تمام شد جمع کردن شلنگ های بعضاً بیش از 20 متر و کلنجار رفتن با آن برای حلقه شدنش، در حالی که آب باقیمانده داخل آن به همراه گل و لای چسبیده به روی آن بدن و لباس شما را منقش به ملاتی از آب و خاک می کنند، از دیگر اتفاقات اجتناب ناپذیر این روشِ دشمنِ محیط زیست است. اگر مجبور شوید که این کار را روزانه، برای مدت طولانی و به طور منظم انجام دهید بهتر متوجه منظور ما خواهید شد.
از آن گذشته اگر می خواهید برای تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات طولانی تر به مسافرت بروید، چه کسی آبیاری را انجام می دهد؟ و چقدر این فرد قابل اطمینان است؟

بازگشت به خانه و مواجهه با یک باغچه یا گلدان های پر از گل های خشک شده از تشنگی و یا در حال مرگ شیوه ای وحشتناک برای پایان دادن به یک تعطیلات عالی و به یادماندی است.

برای رهایی از مشکل وزن و طول زیاد شلنگ های قدیمی و همچنین مقاومت ناچیزشان در برابر نور خورشید و گرمای تابستان، استفاده از شلنگ فنری آب بهترین گزینه است.

در خصوص مشکل دوم، عدم وابستگی به حضور دائمی شما برای آبیاری باغچه، گزینه بهتر استفاده از یک تایمر آبیاری اتوماتیک است که در ادامه این مطلب به این موضوع پرداخته شده است.

روش اول آبیاری با شلنگ

پیشنهاد خرید شلنگ آبیاری:

راه حل دوم آبیاری بارانی

یک سیستم آبیاری بارانی می تواند از طریق آبپاش هایی که از لوله های پلاستیکی PVC مدفون و مخفی شده در خاک تشکیل شده است آب مورد نیاز را به گیاهان برساند و مساحت زیادی را پوشش دهد.

آب پاش ها با اینکه آب زیادی را هدر می دهند، به راحتی چمن ها و باغچه های گل ها را آب می دهند. این ابزارها مثل شلنگ آبیاری باغچه مزاحم نیستند زیرا فقط در هنگام آبیاری ظاهر می شوند. نکته منفی در استفاده از آب پاش ها این است که مقدار زیادی از آب گرانبها را به دلیل تبخیر از دست می دهید.

همچنین اگر از آبپاش ها برای آبیاری گیاهان خود استفاده کنید علفهای هرز هم به خوبی گل های شما رشد خواهند کرد زیرا کل سطح خاک آب می گیرد. با استفاده از این روش آب محدود را به سمت علفهای هرز روانه می کنید و در نتیجه بیشتر وقت خود را صرف از بین بردن علف های هرز خواهید کرد.
در هر صورت اگر ترجیح می دهید از آب پاش استفاده کنید، بسیاری از گزینه ها در فروشگاه های آنلاین موجود هستند. همیشه سعی کنید آبپاش هایی را با بهترین کیفیت انتخاب کنید تا بعداً از هزینه های بالای نگهداری جلوگیری کنید.

انتخاب صحیح می تواند یک چالش باشد. قبل از ورود به این بازار شلوغ حتماً تحقیقات خود را انجام دهید. توصیه ما محصولات کارخانه های معتبری مثل رِین (Rain) از کشور ایتالیا و هانتر (Hunter) از ایالات متحده امریکا است.

استفاده از آبپاش در آبیاری باغچه و باغ

راه حل سوم آبیاری قطره ای

بهترین سیستم آبیاری برای استفاده در آبیاری باغچه ها، گلها، درختان باغ و سایر کارهای آبیاری، آبیاری قطره ای است. سیستم آبیاری قطره ای در باغ باعث صرفه جویی در مصرف آب، وقت، هزینه و انرژی می شود. یک سیستم قطره چکانی نصب شده به طور خودکار در یک ساعت خاص از روز و برای یک زمان خاص اجرا می شود. این بدان معناست که شما مجبور نیستید مدت زمان طولانی با شلنگ در آنجا بایستید. شما اصلاً مجبور نیستید در محل باشید.
سیستم های آبیاری قطره ای و پکیج کامل آبیاری قطره ای کلیه ملزومات مورد نیاز برای تنظیم آبیاری فضای سبز شما را فراهم می کند. با یک جستجوی ساده در محیط اینترنت و همچنین وبسایت Youtube روش استفاده از این سیستم را می توانید یاد بگیرید.

استفاده از قطره چکان در باغچه و باغ

راه اندازی سیستم قطره ای آبیاری باغچه

اگر به فکر خرید یک سیستم آبیاری قطره ای هستید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که طرح باغ یا باغچه خود را ترسیم کنید. فاصله تقریبی شیر آب از گل ها و درختهای باغ را و همچنین اندازه کرت های خود را در این طرح بیاورید.
با اجرای سیستم های آبیاری قطره ای می توانید آب را با استفاده از قطره چکان ها یا سایر انواع گسیلنده ها، مثل بابلرها، به پای گیاهان خود برسانید و آب کل باغ را تأمین کنید. همچنین امکان استفاده از کود نیز در این روش میسر است و می توانید آن را مستقیماً در خط اصلی انتقال آب تزریق نمایید.

چه موقع آبیاری کنیم؟

استفاده از یک تایمر آبیاری باطری خور و یا کنترلر به همراه شیر برقی آب در ابتدای مسیر آب برای عملکرد کارآمد سیستم قطره ای ضروری است. این تایمرها با برنامه ریزی آسان باعث صرفه جویی در مصرف آب می شوند. همچنین می توانید تایمر را دقیقاً مطابق با زمان مورد نظر و در بهترین زمانهای روز برای آبیاری باغچه برنامه ریزی کنید. با این کار مشکل فراموش کردن یا به تأخیر افتادن آبیاری هم حل می شود.

پیشنهاد خرید تایمر آبیاری:

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

معمولاً و طبق یک دستورالعمل کلی، لازم است که هر دو روز یکبار گیاهان خود را آبیاری کنید. اجازه دهید که آب خاک تخلیه شود اما مرطوب بماند. برنامه آبیاری باغچه شما ممکن است بسته به میزان بارندگی و نوع گیاهانی که آبیاری می کنید متفاوت باشد.
یکی دیگر از مزایای بزرگ سیستم قطره ای، توانایی بارور شدن گیاهان در هنگام کارکرد سیستم است. با استفاده از انژکتور کود می توانید این کار را انجام دهید. اصلاً نگران نباشید و آن را مستقیماً در خط لوله اصلی لوله نصب کنید.

کود اضافه شده به انژکتور با عبور آب به سمت گیاهان به آرامی پخش می شود و در اختیار آنها قرار می گیرد.
به یاد داشته باشید که “هرچه زودتر نسبت به راه اندازی سیستم آبیاری باغچه خود اقدام کنید سریعتر در جلوگیری از اتلاف آب اقدام کرده اید“.

 👇🏼 پیشنهاد بررسی 👇🏼

8 دیدگاه برای “آبیاری باغچه خانگی

 1. مهدی ولی نژاد گفته:

  سلام و تشکر بابت مطلب جامع و مفیدی که ارائه کردید. روشهای فوق بسیار عالی وخوب هستن ولی بنظر میاد مناسب یه باغچه بزرگ باشه کاش یه مطلب هم مناسب باغچه های در حد 15متر که توحیاط اکثر خونه ها هست تو سایت خوبتون قرار بدید .
  ممنونم

  • یاشار طاهرمنش گفته:

   جناب آقای ولی‌نژاد سلام وقت شما به خیر؛
   خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده.
   مواردی که در این مطلب کوتاه بهشون اشاره شدن برای هر پروژه‌ای قابل اجرا هستن. بخشی از مخاطبین و کاربران ما احتیاج به پیاده‌سازی یک سیستم آبیاری اتوماتیک برای باغ، ویلا، گلخانه، مزرعه و سایر موارد با مساحت‌های بزرگ دارن. ولی شاید بیشترین مشتری‌های ما دقیقاً برای موردی که شما اشاره فرمودید به دنبال راه‌حل هستن. تایمرهای آبیاری، قطره‌چکان‌ها و لوله‌های آبیاری که در این مقاله معرفی شدن، توسط خریداران محترم برای استفاده در باغچه منازل، فضاهای سبز مشاعات مسکونی و یا آبیاری اتوماتیک قطره‌ای چند گلدان در تراس‌ها، بالکن‌ها، روف‌گاردن‌ها، دیوارهای سبز و حتی تعداد کمی از گل‌های داخل خانه‌ها و آپارتمان‌ها استفاده می‌شن.
   همچنین برای تعداد کمی گلدان یا باغچه کوچک، دو محصول به صورت پکیج داریم که مصرف‌کننده را بی‌نیاز از خرید اجزای سیستم آبیاری به صورت تک‌تک می‌کنن و همه اقلام مورد نیاز رو یکجا داخل بسته خودشون دارن: لوازم آبیاری قطره‌ای خانگی MY Balcony و لوازم آبیاری قطره‌ای خانگی My Farm. لطفاً این دو پکیج بسیار باکیفیت رو بررسی بفرمایید.
   بابت ثبت نظر از شما سپاسگزاریم.

 2. مسعود گفته:

  درود بر شما
  با سپاس از توضیحاتتون راجع بهه نحوه ابیاری و مزایای بر شمرده خواهشمند است بفرماید با یک باغ با حدود دویست عدد نهال چه پیشنهادی دارید ممنون میشم.

  • یاشار طاهرمنش گفته:

   جناب آقای مسعود سلام وقت شما به خیر؛
   خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید بوده.
   برای اجرای سیستم آبیاری قطره‌ای اتوماتیک باغ می‌تونید از یک کنترلر آبیاری به همراه یک یا چند شیربرقی استفاده کنید.
   همچنین اگر دسترسی به برق مستقیم ندارید، خرید پَک شیربرقی و کنترلر آمیکو پرو (Amoco Pro)، که با 2 عدد باطری قلمی کار می‌کنه، رو بهتون پیشنهاد می‌کنیم.
   بابت ثبت نظر از شما سپاسگزاریم.

 3. مهیار گفته:

  سلام ممنون از سایت خوبتون مقاله ای خیلی خوبی دارید اتفاقا من چند روز پیش گیاه سانسوریام رشد نمیکرد و با سایت جوانه بان آشنا شدم خوبی این سایت این بود مشاوره آنلاین داشت و من تونستم به راحتی و بی دردسر از مشاوران جوانه بان مشاوره بگیرم. الانم چند روز بعد مشاوره اون ها حال گیاهان سانسوریام خوب شده به شما هم پیشنهاد میکنم اگه شما هم در مورد بیماری گل و گیاهتون و زمینه نگهداری آن ها پرسشی دارید به سایت جوانه بان مراجعه کنید.

  • یاشار طاهرمنش گفته:

   جناب آقای مهیار سلام وقت شما به خیر؛
   تعریف جنابعالی از مقاله وبسایت ما نظر لطف شما و باعث افتخار و دلگرمی این مجموعه است. در مورد کامنت اسپمینگی هم که اینجا انجام می دید امیدوارم که موفق باشید و براتون نتیجه بخش باشه.
   بابت ثبت نظر از شما سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آبیاری
تایمر آبیاری مناسب شما
دانلود رایگان
close-link
کلیک کنید