آبیاری قطره ای خانگی

آبیاری قطره ای خانگی
زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
5/5 - (1 امتیاز)

آبیاری قطره ای خانگی گلدان ها روشی مناسب و عالی برای مدیریت زمان، انرژی و منابع ارزشمند آبی است. اگر دغدغه آب دادن منظم به گل ها، گیاهان و درختان خود را دارید و یا در شرایطی هستید که امکان رسیدگی به فضای سبز خود و آبرسانی به آن را ندارید، با ما همراه باشید تا با مراحل راه اندازی یک سیستم آبیاری قطره ای خانگی آشنا شوید.

در این مطلب لوازم آبیاری مورد نیاز و طرز استفاده از آنها را مورد بررسی قرار داده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالات وبلاگ وبسایت زهکش مراجعه فرمایید.

 

بررسی و انتخاب تایمر آبیاری قطره ای خانگی

برای اینکه یک سیستم آبیاری قطره ای خانگی کارآمد و اصولی داشته باشید، استفاده از یک تایمر آبیاری اتوماتیک را توصیه می کنیم. در انتخاب تایمر آبیاری باید به چند نکته دقت کنید و به چند سوال پاسخ دهید:

  • امکان استفاده از برق را دارید یا خیر؟

خوشبختانه در استفاده از تایمر های آبیاری لازم نیست نگران تأمین منبع انرژی در آنها باشید. برای هر 2 مکان، دارای برق و فاقد برق، تایمرها و کنترلرهایی ساخته و به بازار عرضه شده اند. با توجه به بازخوردی که از مصرف کنندگان دریافت شده است، اغلب خواهان تایمری هستند که برای راه اندازی نیازی به جریان برق نداشته باشد.

به همین منظور تایمرهای ارائه شده در فروشگاه وبسایت زهکش برای کارکرد فقط به باطری نیازمند هستند. 3 مدل مختلف تایمر باطری خور در فروشگاه وبسایت زهکش در اختیار شما قرار گرفته است.

مدل اول تایمرهایی که برای برنامه ریزی با 2 عدد باطری نیم قلمی (AAA) کار می کنند. نوع دوم تایمرهایی که با 2 عدد باطری قلمی (AA) کار می کنند. مدل سوم تایمرهایی که با باطری های لیتیومی قابل شارژ راه اندازی می شوند. تایمرهای شارژی نسل جدید تایمرهای آبیاری محسوب شده از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

  بهترین تایمر آبیاری 2024

پیشنهاد خرید تایمر آبیاری:

برای مشاوره در مورد انتخاب تایمر آبیاری مناسب به پشتیبان واتس اپ پیام دهید:

  • به چند خروجی، یا به عبارت دیگر، در چه زمانی و به چه مدت آبیاری نیاز دارید؟

در استفاده از تایمر های آبیاری و برای مصارف خانگی معمولاً به تایمرهای تک خروجی نیاز داریم. در این حالت تایمر را به 1 لوله آبیاری قطره ای معمولاً 16 میلی متری وصل کرده گیاهان را آبیاری می کنیم. گیاهان در جاهای مختلف قرار ندارند و در یک مکان قرار گرفته اند، مثلاً همه در یک باغچه، یک تراس، یک پاسیو، یک روف گاردن و… قرار دارند.

نیاز آبی گل ها و گیاهان هم در این حالت تقریباً یکسان است و لازم نیست از برنامه متنوع آبیاری استفاده کنیم. به این شکل که تایمر را برای بازه زمانی ثابت و به مقدار ثابتی از آبیاری برنامه ریزی می کنیم. تایمر همه گیاهان را در فاصله های زمانی یکسان و به یک اندازه آبیاری می کند، مثلاً 1 روز در میان و به مدت 5 دقیقه.

ولی در بسیاری از موارد لازم است که از بیشتر از یک لوله آبیاری استفاده کنیم. مثلاً گیاهانی مثل کاکتوس ها و ساکولنت ها نیاز آبی متفاوتی نسبت به سایر گل ها دارند و فاصله زمانی آبیاری آنها باید بیشتر باشد. و یا درختان به مقدار آب بیشتری نسبت به گل ها احتیاج دارند.

همچنین ممکن است در 2 بخش کاملاً مجزا و دور از هم فضای سبزی را داشته باشیم. در اینصورت استفاده از 2 تایمر هم مقرون به صرفه نیست و هم اینکه ممکن است شیر آب به تعداد تایمر ها نداشته باشیم.

در این حالت استفاده از یک تایمر آبیاری 2 خروجی چاره کار است. با استفاده از 2 لوله آبیاری قطره ای و متصل کردن آنها به خروجی های تایمر در اصل از یک تایمر برای برنامه ریزی 2 منطقه و یا 2 مدل برنامه ریزی استفاده می کنیم.

صفحه این تایمرها به 2 بخش تقسیم شده است و برای هر خروجی قادر به تعیین بازه و زمان آبیاری دلخواه با توجه به نیاز آبی گل ها، گیاهان و درختان خود هستید. برای اطلاعات بیشتر در مورد تایمرهای 1 و 2 کاناله به مطلب تایمر تک خروجی یا دو خروجی مراجعه فرمایید.

  • آیا می توانید حداقل فشار آب را برای راه اندازی تایمر تأمین کنید؟

تایمرهای آبیاری برای قطع و وصل کردن آب از یک شیر برقی آب داخلی بهره می برند. شیربرقی تایمرها از نوع دیافراگمی است و با جریان الکتریسیته فرمان را از تایمر می گیرد و با باز و بسته کردن این دیافراگم مسیر آب را باز یا مسدود می کند.

برای اینکه دیافراگم باز و بسته شود و تایمر عملکرد صحیح داشته باشد باید حداقلی از فشار آب پشت تایمر باشد. این حداقل فشار در تایمرهای عرضه شده در فروشگاه وبسایت زهکش حدود 1 بار (1 bar) است. این فشار تقریباً معادل فشار آب شیر های خانگی است و برای استفاده از تایمرها در خانه مشکلی نخواهید داشت. پس جای نگرانی در تأمین فشار آب حداقلی در سیستم آبیاری قطره ای خانگی ندارید.

البته در مواردی که فشار آب منزل مسکونی یا ویلا کمتر از میزان مورد نیاز است، با نصب یک پمپ آبیاری خانگی کوچک می توانید مشکل تأمین فشار را حل کنید. همچنین در هر تایمر باید به حداکثر فشار آب قابل تحمل این دستگاه ها نیز دقت فرمایید. میزان فشار آب غیر مجاز باعث صدمه دیدن دستگاه و خرابی آن خواهد شد.

خوشبختانه برای مواردی که تایمر را برای استفاده در جاهایی که به لوله کشی آب شهری متصل نیستند لازم دارید نیز تایمر با کیفیتی در فروشگاه وبسایت زهکش عرضه شده است. در صورتی که مایل به استفاده از تایمر آبیاری برای آبیاری قطره ای با تانکر و یا آبیاری قطره ای بدون پمپ هستید، می توانید از تایمر آبیاری زیرو (pressure Zero) محصول شرکت رِین ایتالیا (Rain SPA) استفاده کنید.

سیستم این تایمر به صورت مکانیکی و چرخ دنده ای است و شیر برقی ندارد. راه اندازی این تایمر بدون نیاز به فشار آب میسر است و برای فضاهایی که برای آبیاری از تانکر و مخزن استفاده می شود بسیار مناسب است. این ویژگی منحصر به فرد بوده امتیاز مهمی برای این تایمر محسوب می شود.

تایمر آبیاری pressure Zero بدون نیاز به فشار آب

برای بررسی مشخصات تایمر زیرو روی عکس کلیک کنید:

وصل کردن تایمر به شیر آب

بعد از انتخاب و خرید تایمر باید آن را به شیر آب و یا مخزن آب خود متصل کنید. بعد از قرار دادن باطری ها در محفظه و روشن شدن آن، با توجه به اندازه خروجی شیر آب خود تایمر را به آن متصل کنید. برای وصل کردن تایمرها به شیر آب به ابزار نیاز ندارید و باید با استفاده از دست این کار را انجام بدهید.

با توجه به پلاستیکی بودن قطعات و رابط ها در تایمرهای آبیاری به کارگیری ابزاری مانند آچار ها باعث صدمه دیدن اتصالات خواهد شد. طراحی تایمرها به صورتی است که با کمترین فشار و زور می توانید آنها را به منبع آب متصل کنید. برای آموزش دقیقتر به مطلب نصب تایمر آبیاری مراجعه فرمایید.

اتصال لوله آبیاری

خروجی تایمرهای آبیاری عرضه شده در فروشگاه وبسایت زهکش 3/4 اینچ (سه چهارم) است. این سایز استاندارد پذیرفته شده در خروجی تایمرها است. برای اتصال لوله آبیای قطره ای به تایمر باید از یک تبدیل 3/4 اینچ به 16 میلیمتر استفاده کنید. تایمر آبیاری زیرو (Zero) این تبدیل را در بسته بندی خود دارد و نیازی به خریداری آن ندارید.

نصب قطره چکان ها در آبیاری قطره ای خانگی

لوله های پلی اتیلن نرم 16 میلیمتری مخصوص آبیاری قطره ای هستند. جنس این لوله ها همانطور که از اسمشان پیداست نرم و انعطاف پذیر است. برای استفاده از آنها در آبیاری قطره ای باید در هرجایی که لازم است روی آنها را با یک وسیله نوک تیز، معمولاً از پانچر برای این کار استفاده می شود، سوراخ کنید.

قطره چکان ها را از یک طرف در سوراخ تعبیه شده قرار بدهید. زائده ای که روی قطره چکان ها طراحی شده است به گونه ای عمل می کند که در اثر فشار آب از لوله خارج نشوند. همچنین باعث آببندی شدن محل سوراخ شده از نشت آب جلوگیری می کند.

با توجه به نیاز آبی گل ها، گیاهان و درختان خود تعداد و فاصله سوراخ ها را تعیین کنید. تعداد قطره چکان ها و فاصله آنها از یکدیگر برای هر مورد متفاوت و بسته به نیاز شما متغیر است. با توجه به اینکه می توانید از قطره چکان هایی با قابلیت تنظیم دِبی (حجم آب خروجی ضرب در مساحت سطحی که آب از آن عبور می کند) استفاده کنید، برای هر گلدان معمولی با ابعاد متوسط، استفاده از یک قطره چکان کافی است.

نصب سایر اتصالات آبیاری قطره ای خانگی

در هر سیستم آبیاری قطره ای خانگی، و یا در سطح وسیع تر، نیاز به یک سری قطعات و اتصالات دیگر هم دارید. انواع بست ها برای محکم کردن محل اتصالات، رابط ها برای اتصال لوله ها به همدیگر، پایه نگهدارنده لوله آبیاری برای ایجاد نظم در شکل و زیبایی کار و همچنین جلوگیری از جابجایی لوله ها، شیرهای باز و بسته کردن جریان آب در مسیر لوله ها، بست های انتهایی برای کور کردن انتهای لوله ها، فیلتر آبیاری و… . استفاده از این ابزارها برای اجرای درست سیستم آبیاری قطره ای شما ضروری است. برای اطلاع از همه ابزارهای لازم در آبیاری قطره ای به مطلب اجزای سیستم آبیاری مراجعه فرمایید.

 👇🏼 پیشنهاد بررسی 👇🏼

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آبیاری
تایمر آبیاری مناسب شما
دانلود رایگان
close-link
کلیک کنید